NARODOWE CZYTANIE W MORAWICY

Powiększ obraz

Sobotni wieczór, 3 września, był niewątpliwie wyjątkowy! W ramach Narodowego Czytania (11 edycja) prezentowaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Odświętne stroje uczestników, piękna scenografia, niepowtarzalny klimat i nastrojowa muzyka sprzyjały czytaniu tych wyjątkowych utworów. W stroju szlacheckim zaprezentowała się polonistka Małgorzata Szalińska, która wyrecytowała mało znaną balladę ukraińską  „Czaty”. Wprowadzeni w dobry nastrój, rozpoczęliśmy czytanie. Fragmenty programowej ballady „Romantyczność” przeczytał jeden z włodarzy – Marcin Dziewięcki. To właśnie z tej ballady pochodzą znane słowa:

MARTWE  ZNASZ  PRAWDY,  NIEZNANE DLA LUDU ,

WIDZISZ  ŚWIAT  W  PROSZKU, W  KAŻDEJ  GWIAZD ISKIERCE;

NIE  ZNASZ  PRAWD  ŻYWYCH,  NIE  OBACZYSZ CUDU!

MIEJ  SERCE  I  PATRZAJ  W  SERCE!

Ballady: „Pierwiosnek” i „Świteź” pięknie odczytali nasi uczniowie – Natalka (VI), Julka (VI), Filip (V), Bartek (VIII) oraz absolwentka Natalka P., która wykonała też przepiękne ilustracje do naszych ballad. Nasi uczniowie mieli również tarcze z wpisanym imieniem i nazwą szkoły. Przy stolikach z nastrojową dekoracją siedzieli uczniowie, opiekunowie, rodzice. W czytaniu wzięli udział także uczniowie z Brzezin, Morawicy, Bilczy, Dębskiej Woli, Woli Morawickiej. Niepowtarzalną pamiątką była pieczęć Narodowego Czytania i stempel prezydencki. Organizatorzy przygotowali także pamiątkowe zakładki i słodki poczęstunek. Wszystko było dopięte na ostatni guzik!

BARDZO  DZIĘKUJĘ  naszym uczestnikom za piękne zaprezentowanie się na tej uroczystości, rodzicom za obecność i wsparcie, organizatorom za niepowtarzalną atmosferę i zaproszenie!

Chętnie wrócimy za rok…

BEATA  ZDYBIOWSKA

 

Print Friendly, PDF & Email