Harcerze i uczniowie naszej szkoły oddali hołd bohaterom Powstania Styczniowego

Powiększ obraz

W dniu 20 marca 2023r. uczniowie klasy VIII oraz harcerze z naszej szkoły pod opieką pani Doroty Snopek i dyrektora  pana Jerzego Węgrzyna udali się do Grochowisk – niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Pińczowa, gdzie 18 marca 1863r. rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew Powstania Styczniowego.

Bitwą pod Grochowiskami dowodził dyktator Marian Langiewicz. Była to całodniowa, jedna z najkrwawszych bitew powstania styczniowego, zakończona zwycięstwem Polaków.
Po przybyciu na miejsce nauczyciel historii, pan Jerzy Węgrzyn opowiedział uczniom o najważniejszych wydarzeniach dotyczących bitwy oraz o postaciach historycznych związanych z tym wydarzeniem. Byli nimi: dyktator powstania Marian Langiewicz, ksiądz Agrypin Konarski, Adam Chmielowski (św. Brat Albert Chmielowski), dowódca „żuawów śmierci” płk. Franciszek Rochebrune.
Następnie uczniowie klasy VIII i harcerze zapalili biało-czerwone znicze i zaciągnęli wartę honorową.

J. Węgrzyn

Print Friendly, PDF & Email