Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

Powiększ obraz

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę .

W bieżącym roku święto to przypadało na dzień 7 lutego, ale działania na rzecz bezpieczeństwa w sieci można realizować do końca marca. Nasza szkoła, tradycyjnie już, włączyła się w obchody, a inicjatywa ta została zgłoszona do organizatorów. W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu tematykę bezpieczeństwa w sieci poruszali wychowawcy, a każda z klas IV-VIII miała też dodatkowo lekcje informatyki poświęcone tym zagadnieniom. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego surfowania po sieci, kilka metod ustawiania bezpiecznego i silnego hasła do portali, tworzyli ciekawe grafiki-chmury wyrazowe z pojęciami z zakresu informatyki. Projektowali także krzyżówki online, których hasła miały nawiązywać do cyberzagrożeń. Uczniowie wykonywali ćwiczenia skupiające się na różnych grupach online, w których uczestniczą dzieci oraz różnych oczekiwaniach związanych z zaufaniem. Dowiedzieli się co to są dane osobowe, które dzieci mogą udostępniać  i komu mogą je przekazywać oraz do kogo zwrócić się w sytuacji zagrożenia. Swoją wiedzę sprawdzali w grze Asy Internetu oraz grając w karty z chatbotem w Szkole Sieci Społecznościowych.

Nie zabrakło też konkursów szkolnych. Nauczyciel informatyki, pani Dorota Snopek, wraz z pedagogiem, panią Mirosławą Piwowarską, zorganizowały konkurs w dwóch kategoriach:

  1. „Nie daj się wciągnąć w sieć, czyli jakie zagrożenia czyhają w internecie i jak rozsądnie korzystać z jego zasobów” – film lub prezentacja multimedialna .
  2. Gra planszowa „Bezpieczni w sieci” .

Dnia 16 marca 2023 podsumowano całą akcję oraz ogłoszono wyniki konkursów szkolnych. W pierwszej kategorii miejsce pierwsze przyznano dla Natalki Kasprzyckiej i Mai Piwowarskiej, które przygotowały poruszający i bardzo rzeczowy film profilaktyczny ze swoim udziałem. Miejsce drugie zajęły uczennice klasy VI – Julka Wesołowska i Oliwia Kumor, zaś na pozycji trzeciej uplasowała się Agata Nowak – uczennica klasy IV. Dziewczynki wykonały bardzo ciekawe prezentacje multimedialne.

W kategorii drugiej „Gra planszowa” miejsce pierwsze zajęły: Maja Piwowarska i Natalia Kasprzycka (klasa V i VI). Miejsce drugie przyznano uczniom klasy V – Adrianowi i Kamilowi Klimczak, zaś trzecią lokatę zdobyły: Julka Wróbel i Oliwia Śnioch – uczennice klasy IV.

Wszyscy laureaci z rąk dyrektora szkoły – pana Jerzego Węgrzyna i organizatorek otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych.

Organizatorki: M.Piwowarska, D.Snopek

Print Friendly, PDF & Email