21 marca w naszej szkole

Powiększ obraz

21 marca obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. Wszyscy z utęsknieniem żegnamy się z zimą i zakładamy lżejsze ubrania. Tego dnia, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano konkurs na najciekawsze ubranie wiosenne.

Większość uczniów starała się przygotować odpowiedni strój, akcesoria akcentujące wyjątkowość tego święta. Najpiękniejsze stroje przygotowały Zuzia i Kaja Sułkowskie i w nagrodę otrzymały od opiekuna SU, p. M. Zacharz, słodkie upominki.

21 marca obchodzimy też  Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dzień ten został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy.

W Polsce żyje około 60 tys. osób z trisomią 21. Data Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa nie jest przypadkowa – jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu.

Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol Dnia Osób z Zespołem Downa. 21 marca, z inicjatywy szkolnego pedagoga  specjalnego, p. Katarzyny Nowak, wszyscy uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły dołączyli do Zespołu Kolorowych Skarpetek i tym samym  wsparli osoby chorujące na trisomię. Ta akcja miała  na celu przełamywanie stereotypów związanych z wadą genetyczną. Wszyscy świetnie się bawili tworząc ogromny krąg kolorowych skarpetek.

Małgorzata Zacharz

Print Friendly, PDF & Email