Akcja „Zapal znicz pamięci dla Westerplatczyka”

Powiększ obraz

Uczniowie i harcerze z naszej szkoły wzięli udział w akcji „Zapal znicz pamięci dla Westerplatczyka”.  Przedsięwzięcie polega na zapaleniu zniczy na grobach żołnierzy, którzy wzięli udział w walkach na Westerplatte. Akcja została  zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Ciekawostką jest to, że niemal połowa załogi Westerplatte wywodziła się z kieleckiego 4 Pułku Piechoty Legionów, a żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. Na terenie województwa świętokrzyskiego znanych jest 35 lokalizacji grobów westerplatczyków. My wybraliśmy ten najbliżej naszej miejscowości – grób majora Ignacego Skowrona na cmentarzu w Brzezinach. Złożyliśmy wiązankę z biało-czerwonymi kwiatami i zapaliliśmy znicze. W ten sposób oddaliśmy hołd bohaterom pierwszej bitwy II wojny światowej.

Podczas naszej wizyty na cmentarzu w Brzezinach odwiedziliśmy także grób Jakub Szelesta – dowódcy oddziału AK, zasłużonego mieszkańca Dębskiej Woli, a także tablicę upamiętniającą tych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, na polach bitew, podczas działań wojennych. Tu także zapaliliśmy znicze i minutą ciszy uczciliśmy pamięć tych, który walczyli o naszą wolność.

Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowali: dyrektor szkoły – pan Jerzy Węgrzyn, opiekun drużyny harcerskiej – pani Dorota Snopek oraz wychowawca klasy IV – pani Mirosława Piwowarska.

M.Piwowarska

Print Friendly, PDF & Email