Wycieczka klasy V do Muzeum Garncarstwa

Powiększ obraz

W dniu 18 czerwca uczniowie klasy V wraz z wychowawcą – panią M. Piwowarską I panią D. Snopek wybrali się na pieszą wycieczkę do położonych nieopodal Chałupek. Celem naszej wyprawy był Ośrodek Tradycji Garncarstwa, a także udział w warsztatach garncarskich.

Po muzeum oprowadzał nas potomek słynnych garncarzy z Chałupek – pan Józef Głuszek. Ekspozycja muzealna składa się z dwóch części. W pierwszej podziwialiśmy wyroby garncarskie, zdobione naczynia gliniane oraz ceramikę figuralną. Podczas zwiedzania zdobyliśmy wiele ciekawych informacji na temat ludowej tradycji garncarstwa, która w Chałupkach sięga połowy XVI wieku.

W drugiej części wystawy znajduje się autentyczny piec, którego używano do wypalania wyrobów ceramicznych. Dzięki panu Józefowi dowiedzieliśmy się jak żyli i pracowali ludzie zajmujący się niełatwą sztuką garncarską. Poznaliśmy również tajniki procesu wytwarzania ceramiki.

Następnie wzięliśmy udział w warsztatach garncarskich, podczas których próbowaliśmy własnych możliwości w pracy na kole garncarskim. Każdy z nas wykonał własnoręcznie naczynie, które po wysuszeniu stanie się naszą własnością. Warsztaty poprowadziła pani Elżbieta Klimczak – ostatnia garncarka w gminie Morawica.

W myśl zasady „cudze chwalicie, swego nie znacie” zwiedziliśmy, znajdujące się tak blisko, jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, słynące w całej Europie z wielowiekowych tradycji garncarstwa. Było wyjątkowo i bardzo ciekawie. W drodze powrotnej czekała nas jeszcze krótka przerwa na pyszne lody które, w tak upalny dzień, smakowały wyśmienicie.

Bardzo dziękujemy panu kustoszowi za interesujące opowieści, pani Klimczak, że tak cierpliwie pomagała nam w naszych pracach garncarskich oraz pani Monice Graba – mamie Brajana za pomoc w organizacji wycieczki.

Mirosława Piwowarska

Wycieczka do Ośrodka Tradycji Garncarstwa 2024

Print Friendly, PDF & Email