Wycieczka klas 4-8 do Ojcowskiego Parku Narodowego

Powiększ obraz

Dnia 13 czerwca 2023r. 48 uczniów klas 4-8 wraz z opiekunkami: p.Małgorzatą Zacharz, p.Katarzyną Nowak, p.Dorotą Snopek i p. Mileną Sławetą udali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Maczugi Herkulesa. Jest to ostaniec wapienny, który ma kształt maczugi i liczy sobie 25m wysokości. Następnie udaliśmy się do zamku w Pieskowej Skale, znajdującym  się w miejscowości Sułoszowa, 8 km od Ojcowa.Ten renesansowy zamek powstał już XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego i należy do jednego z 12 zamków królewskich -,,orlich gniazd’’, czyli zamków obronnych, strzegących granic Królestwa Polskiego.

Nazwa „Pieskowa Skała” pochodzi od imienia Piotra Szafrańca, który był pierwszym prywatnym właścicielem zamku. Zdrobnienie tego imienia brzmiało w średniowieczu „Pieś” lub „Pieszko”.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie licznych atrakcji znajdujących się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Zatrzymaliśmy się na chwilę przed ruinami zamku w Ojcowie, a następnie podziwialiśmy przepiękną faunę i florę Ojcowskiego Parku Narodowego. Nasz pan przewodnik PTTK  bardzo ciekawie opowiadał o roślinności kserotermicznej, która musiała się przystosować do osobliwych warunków pogodowych typowych dla Ojcowskiego Parku Narodowego, tj. duże nasłonecznienie, nagrzewanie się terenu, mała dostępność do wody. Spacerując wzdłuż Doliny Prądnika mogliśmy zaobserwować krystalicznie czystą wodę w potoku Prądnik, żeremie zbudowane przez bobry, różne gatunki mchów i paproci, porosty, brzozę ojcowską, itp. Podziwialiśmy też niezwykłe formacje skalne, m.in. Rękawicę, Jaskinię Krowią, Igłę Deotymy i najbardziej rozpoznawalną- Bramę Krakowską. Ta wapienna brama skalna, licząca 15m wysokości, była miejscem, przez który wiódł szlak kupiecki z Krakowa na Śląsk.

Poniżej Bramy Krakowskiej znajduje się Źródełko Miłości. Według legendy jej woda ma magiczną moc. Napicie się wody ze źródełka gwarantuje szczęście w miłości. Nic dziwnego, że większość uczniów ochoczo skosztowała źródlanej wody!

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Jaskini Łokietka. Według legendy ok.1300r. ukrywał się tu Władysław Łokietek przed ścigającymi go wojskami króla czeskiego, Wacława II. Władca Polski przebywał tu ok. 6 tygodni, a wspierała go okoliczna ludność. Przed spenetrowaniem jaskini przez wroga miała uchronić Łokietka rozpięta na wejściu do jaskini ogromna pajęczyna.

Obecnie jaskinia jest pięknie podświetlona, a zwiedzać można jej  części tj. salę Rycerską, Kuchnię i Sypialnię Łokietka. Przebywając w jaskini mogliśmy podziwiać nietoperze, które drzemały uwieszone na suficie.

Po tak licznych atrakcjach, pełni wrażeń i emocji wracaliśmy do domów. Po drodze oczywiście odwiedziliśmy restaurację McDonalds, aby nabrać sił.

Wycieczka  do Ojcowskiego Parku Narodowego wszystkim się podobała. Była ciekawą lekcją poznawania przyrody i miłą odskocznią od siedzenia w ławce szkolnej.

Małgorzata Zacharz

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

Print Friendly, PDF & Email