Trzymamy formę…

Powiększ obraz

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj formę”. Jest to wyjątkowa inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

Działania są skierowane do uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz ich rodziców, bo to oni wywierają decydujący wpływ na wzorce zachowań swoich dzieci.

Nasi uczniowie niejednokrotnie udowodnili, że doskonale znają zasady zbilansowanej diety zawarte w zaleceniach Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej oraz uwielbiają sport. Młodzież naszej szkoły jest aktywna nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego, ale także w czasie wolnym.

Zdrowe odżywianie i ruch są bardzo ważne – szczególnie późną jesienią i w okresie przesilenia wiosennego, kiedy występuje zwiększone ryzyko zachorowania na choroby wirusowe.

W związku z powyższym, w ciągu roku szkolnego, podjęliśmy szereg działań w ramach realizacji programu „Trzymaj formę”. W styczniu uczniowie klasy IV na godzinie wychowawczej przygotowali drugie śniadanie w myśl zasady, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ponieważ nikt nie powinien wychodzić z domu bez śniadania, wierzymy, że udział w tej lekcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania przez dzieci – w domu i szkole.

W maju, podczas warsztatów profilaktycznych na festynie profilaktyczno-zdrowotnym „Żyj zdrowo – na sportowo”,  wszystkie klasy przygotowały zdrowe przekąski: owocowe sałatki, wiosenne kanapki oraz pożywne soki owocowe. Była to także doskonała okazja, aby przypomnieć zasady higienicznego sposobu przygotowania posiłków i zasad zachowania się przy stole. Dziękujemy rodzicom, którzy zaopatrzyli dzieci w zdrowe i kolorowe produkty potrzebne do przygotowania posiłków. Po takich działaniach i wspólnej degustacji na pewno będziemy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.

Aktywność fizyczna także nie jest obca naszym uczniom. Oprócz obowiązkowych lekcji wychowania fizycznego, uczniowie bardzo chętnie uczęszczają na dodatkowe zajęcia sportowe w ramach SKS-u. Większość uczniów wzięła także udział w akcjach i konkursach sportowych. m.in. Europejskim Tygodniu Sportu, Biegu Fair Play PKOL, Biegu Niepodległości, Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej, Turnieju Badmintona z okazji Dnia Dziecka, w grach i zabawach na festynie sportowo-rekreacyjnym „Żyj zdrowo – na sportowo”, a także międzyszkolnych zawodach sportowych.

Program „Trzymaj formę” realizowany był na lekcjach wychowania fizycznego, przyrody, techniki, biologii, języka angielskiego, fizyki, edukacji dla bezpieczeństwa i godzinach wychowawczych.

M. Piwowarska – koordynator projektu

Print Friendly, PDF & Email