Szkoła Pamięta…

Powiększ obraz

Listopadowe święta skłaniają do refleksji i zadumy nad przemijaniem ludzkiego życia. W tym szczególnym okresie wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Dodatkową okazją do pamięci o bohaterach  naszej narodowej przeszłości jest, wyjątkowe dla każdego Polaka, nasze listopadowe święto –  Narodowe Święto Niepodległości.

Przywołując słowa Józefa Piłsudskiego „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości” uczniowie naszej szkoły pamiętają o tych, co oddali swoje życie walcząc o wolność Ojczyzny.

Co roku, na przełomie października i listopada, uczniowie naszej szkoły odwiedzają miejsce pamięci narodowej – pomnik poświęcony zamordowanym przez hitlerowców w lipcu 1941 roku, który znajduje się w lesie w pobliżu Włoszczowic oraz znajdującą się opodal nagrobną płytę – właściwe miejsce egzekucji 13 kobiet.  Uczniowie porządkują teren, zapalają znicze i minutą ciszy czczą pamięć tych, którzy zginęli bestialsko zamordowani przez okupanta.

Tak było i w tym roku. Harcerze i uczniowie klasy IV, V i VIII pod opieką pani Doroty Snopek i pani Mirosławy Piwowarskiej udali się  do włoszczowickiego miejsca pamięci narodowej. Tym samym nasza społeczność szkolna włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Obicach pamiętają…

 

M. Piwowarska

 

Print Friendly, PDF & Email