Rok 2022 – Rokiem Polskiego Romantyzmu

Powiększ obraz

Sejm RP ustanowił i zatwierdził rok 2022 ROKIEM  POLSKIEGO  ROMANTYZMU. Właśnie 200 lat temu, w 1822 roku, ukazał się zbiorek poetycki A. Mickiewicza „Ballady i romanse”- ballady, które do dziś ciekawią i są źródłem wielu wzruszeń.

Balladę „Pani  Twardowska” recytują od morza aż do Tatr! Apel czwartkowy (3 listopada) przypomniał romantyzm w uczniowskiej interpretacji. Krótkie wprowadzenie należało do organizatorki i opiekuna – Beaty Zdybiowskiej, która zaprosiła na scenę szkolną Julię Kaczor – naszą utalentowaną skrzypaczkę. Odświętnie ubrana, zaczarowała nas swoją piękną grą i niezwykłymi umiejętnościami! Następnie zaprezentowali się wybrani uczniowie naszej szkoły. „Panią Twardowską” A. Mickiewicza przypomniała klasa piąta, w której Twardowski (Filip) z Mefistofelesem (Kamil). Bajkę poety, „Przyjaciele”, czyli historię przyjaźni Leszka i Mieszka wyrecytowała Oliwia z towarzyszącą jej pantomimą uczniów. Filip przedstawił również monolog Papkina z „Zemsty” A. Fredry. Klasa szósta ma już niemałe doświadczenie z występami na szkolnej scenie, stąd też świetne występy uczennic – Natalka wyrecytowała opis chmur z „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, Dominika rozbawiła bajką „Paweł i Gaweł” A. Fredry, a duet: Natalka i Julcia zaprezentowały „W pamiętniku Zofii Bobrówny” J.Słowackiego. W tle słychać było muzykę Chopina – muzycznego romantyka. Obok niego tworzyli również – Stanisław Moniuszko i Henryk Wieniawski – wirtuoz skrzypiec. Uroczysty apel  zakończyło wierszowane podsumowanie organizatorki (poniżej).

BEATA  ZDYBIOWSKA

Print Friendly, PDF & Email