Przedszkolaki w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

Powiększ obraz

W piątek, 10 listopada, przedszkolaki wyruszyły na fascynującą wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w malowniczych Umianowicach. Już od samego rana maluchy nie mogły się doczekać chwil pełnych niesamowitych doświadczeń związanych z naturą i zwierzętami.

Ośrodek, położony w gminie Kije, okazał się prawdziwym rajem dla młodych odkrywców. Jedną z głównych atrakcji okazało się Nidarium, niezwykły zbiornik wodny przybliżający życie w najdłuższej rzece województwa świętokrzyskiego – Nidzie. To jedyne takie miejsce w regionie, o pojemności niemal 25 tysięcy litrów wody.

Dzieci miały okazję podziwiać króla rzeki Nida – imponującego suma o długości 90 cm. Nie zabrakło również innych fascynujących stworzeń, takich jak boleń, drapieżna ryba osiągająca 90 cm, czy okonie. Przedszkolaki mogły z bliska przyjrzeć się piskorzom, płotkom, ciernikom, a także gatunkom chronionym, w tym rzadkiej rybie kozie. Emocji było co niemiara! Po ekscytującym zwiedzaniu nadszedł czas na zasłużoną przerwę, podczas której maluchy delektowały się słodkimi przekąskami, zasługując na chwilę relaksu po intensywnych wrażeniach.

Warto dodać, że 10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża, co stało się doskonałą okazją do udziału w warsztatach edukacyjnych. Ich celem było przypomnienie dzieciom, że jeże są gatunkiem chronionym. Podczas zajęć przedszkolaki mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, odżywiania oraz przygotowań do zimy. Na zakończenie warsztatów każde dziecko wykonało jeżykową opaskę, którą z dumą zabrało do domu.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie stacyjki kolejki wąskotorowej oraz mini gospodarstwa, gdzie maluchy mogły z bliska zobaczyć kozy, konie i owce. To właśnie te chwile wzbudziły największe emocje wśród uczestników, tworząc niezapomniane wspomnienia.

Wycieczka do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach nie tylko dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń, ale również zainspirowała je do większego zainteresowania przyrodą i ochroną środowiska. To kolejny krok ku rozwijaniu w nich miłości do natury i zrozumienia, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

Milena Sławeta

Print Friendly, PDF & Email