Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole

Powiększ obraz

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r., przywrócone w 1989 r.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole, jak co roku, miały szczególny charakter. 10 listopada 2021r. z tej okazji odbyła się uroczysta akademia pt. ,, Co to jest niepodległość? „, którą przygotowali uczniowie klas IV- VIII wraz z paniami: Małgorzatą Zacharz i Katarzyną Nowak. Ze względu na pandemię Covid- 19 akademię podzielono na 2 części- najpierw odbyła się uroczystość dla klas I-III, a potem dla klas IV- VIII. Jako pierwsi wystąpili  uczniowie klas I-III, którzy wspólnie odśpiewali hymn państwowy, pieśń „Wojenko, wojenko…”, uczennice klasy I odtańczyły taniec patriotyczny z flagami Polski, Julia Kaczor odegrała na skrzypcach 2 pieśni legionowe, a uczennica klasy III Agata Nowak odśpiewała „Sanitariuszkę Małgorzatkę”.

Następnie uczniowie klas starszych przedstawili swój program artystyczny.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, przybliżeniu pokrótce informacji o historii Święta Niepodległości w Polsce  przez narratorki Natalię Poklek i Malwinę Strzeszkowską, uczniowie klasy VII- Joanna  Baran, Bartosz Kaczor, Gabriela Wojtyś odegrali scenki- przenieśli się w czasie do XVIII i XIX wieku- czasów  rozbiorów, powstań narodowych, zrywów niepodległościowych. Uczniowie  klas IV- VIII wierszem i piosenką wyrazili hołd poległym bohaterom.

Podczas apelu panowała podniosła atmosfera, a wszyscy w skupieniu obserwowali  występy młodych artystów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmików.

Małgorzata Zacharz

 

Małgorzata Zacharz

Print Friendly, PDF & Email