Po raz jedenasty, 1 marca 2021r., obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto państwowe, przyjęte przez Sejm uchwałą z dnia 4 lutego 2011r.
„Żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji”, czy „żołnierze niezłomni” to uczestnicy ruchu partyzanckiego – polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. W czasach PRL nazywani reakcyjnym podziemiem. Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993r. – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy: „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944r.
A oto krótka powtórka z historii: Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRR sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Społeczność „Żołnierzy Wyklętych” stanowiła grupa licząca łącznie ponad pół miliona ludzi. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a póżniej WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963r. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez lata PRL i ciszy po 1989 roku.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!
Poniżej link do filmu opracowanego przez ZS CKR w Starym Lubiejewie. Zachęcam do oglądania.
https://www.youtube.com/watch?v=2fzhC8L78vI
J. Węgrzyn, M. Piwowarska