Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

Powiększ obraz

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990 roku, Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce – powszechnie przyjmuje się, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Jej autorami byli w szczególności król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję.

Konstytucja 3 Maja była jedną z ostatnich prób ratowania Polski przed zaborcami. Wprowadziła dziedziczność tronu, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, gwarantowała równe prawa mieszczanom i szlachcie, brała chłopów pod opiekę państwa, wprowadziła zawodową armię, zlikwidowała liberum veto. Mimo, że obowiązywała jedynie 14 miesięcy to przez wieki była symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. Według Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja, ustawa była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

W bieżącym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną i nauczanie zdalne nie możemy zorganizować tradycyjnej akademii w szkole. Zapraszamy więc serdecznie do obejrzenia online montażu słowno-muzycznego. Poniżej przedstawiamy wiersze i piosenki związane z uchwaleniem majowej konstytucji, a także, z przypadającym 2 maja, Świętem Flagi. Wykonawcami patriotycznego repertuaru są uczniowie klasy IV i VI: Natalka Kasprzycka, Dominika Kumor, Oliwia Kumor, Adaś Nowak, Bartek Kaczor i Mateusz Ozimirski. Tradycyjnie mogliśmy liczyć także na wsparcie pani Kamili Kaczor i jej córki Julki z oddziału przedszkolnego.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom za zaangażowanie i uczczenie w tak wyjątkowy sposób naszego narodowego święta. Zapraszamy do oglądania i słuchania.

M. Piwowarska

 

Rodzina Kaczorów- piosenka „Ojczyzno ma”

Julka Kaczor „Święto narodowe”

Dominika Kumor „Pamiętny dzień”

Natalia Kasprzycka „Radosny dzień”

Mateusz Ozimirski „Trzeci Maja”

Oliwia Kumor „Wiersz***”

Dominika Kumor „Mazuek 3 Maja”

Julka Kaczor „Flaga”

Natalia Kasprzycka „Flaga”

Bartosz Kaczor „Leć orle biały”

Adaś Nowak „Polska- to taka kraina”

Kamila Kaczor „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”

Kamila Kaczor „Taki kraj”

Print Friendly, PDF & Email