Mobilne warsztaty przyrodnicze

Powiększ obraz

My dorośli, a szczególnie młodsi ludzie, mamy znacznie ograniczony dostęp do informacji na temat bogatego świata zwierząt, jakim są stawonogi – czyli owady, pajęczaki i skorupiaki. Niestety, posiadana przez dzieci i młodzież wiedza na ten temat często nie odpowiada rzeczywistości, opiera się na błędnych przypuszczeniach, mitach lub przekłamanych informacjach.

Nieświadome zabijanie owadów lub dewastacja ich środowiska przez ludzi młodych, którzy nie wiedzą jak wielki i piękny jest ten świat, przyczynia się do jego niszczenia. Dla nich i dla nas owady to faktycznie kłopot, z którym podejmujemy walkę na wszelkie znane nam sposoby, ale przed wypowiedzeniem wojny wszystkim napotkanym „stworzeniom”, może warto dowiedzieć się o nich więcej, bo są one najliczniejszą grupą zwierząt na naszej planecie, a życie bez nich w obecnym stanie byłoby niemożliwe.

14 grudnia 2023 roku w naszej szkole odbyły się mobilne warsztaty przyrodnicze, które zgromadziły dzieci z przedszkola oraz uczniów klas 1-8. Wydarzenie nosiło nazwę „Fascynujący Świat Owadów i Pajęczaków Profesora Pytalskiego” i okazało się niezapomnianą przygodą poznawczą dla wszystkich uczestników.

Podczas warsztatów dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat fascynującego świata owadów i pajęczaków. Panie prowadzące, wykorzystując prezentacje i przykłady praktyczne, rozbudziły ciekawość uczestników, zachęcając do zadawania pytań i zgłębiania tajemnic przyrody. Dzieci miały także możliwość obserwacji oraz bezpośredniego kontaktu z niektórymi gatunkami owadów, co wzbudziło dodatkowe emocje i zainteresowanie.

Warsztaty nie tylko dostarczyły wiedzy z zakresu biologii, ale również rozwijały umiejętności obserwacyjne i kreatywne myślenie uczestników. Wspólna zabawa i nauka sprawiły, że dzień 14 grudnia był wyjątkowym dniem, pełnym fascynujących doświadczeń edukacyjnych.

M. Sławeta

Print Friendly, PDF & Email