Międzyszkolne warsztaty profilaktyczne „Nałogom mówię – NIE”

Powiększ obraz

Dnia 17 kwietnia 2024 roku odbyła się w naszej szkole kolejna – XIX już edycja międzyszkolnych warsztatów profilaktycznych „Nałogom mówię – NIE”. Organizatorkami przedsięwzięcia były panie: Mirosława Piwowarska, Małgorzata Zacharz i Renata Strójwąs.

W warsztatach wzięły udział trzyosobowe zespoły ze szkoły w Dębskiej Woli, Woli Morawickiej, Morawicy, Brzezin, Bilczy, Lisowa i Obic. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI i VII: Dominika Kumor, Oliwia Kwapisz i Stasiu Ćwiek.

Warsztaty rozpoczęliśmy od prezentacji krótkich scenek profilaktycznych przygotowanych wcześniej  przez uczniów. Wszyscy uczniowie pięknie się zaprezentowali i ukazali różne problemy m.in. uzależnienie od telefonu, czy zakupów, wskazywali również właściwe, prozdrowotne zachowania, a także przeprowadzili rozprawę sądową nad środkami psychotropowymi. Ważne, że w każdej scence bohaterowie w finale potrafili znaleźć właściwe rozwiązanie. Następnie uczniowie sprawdzali się w konkurencjach sportowych. Hula-hop, czy skakanka okazały się niestraszne nawet chłopcom, a odbicia piłki siatkowej w parach przyniosły wiele radości i pozytywnych sportowych emocji. W dalszej części zespoły przystąpiły do zajęć warsztatowych. Na początku uczniowie z rozsypanki literowej i wyrazowej ułożyli hasło przewodnie warsztatów „Uzależnienie” i definicję tego pojęcia. Następnie obejrzeli „Krótki film o uzależnieniach”, po czym tworzyli grafikę na temat „Od czego można się uzależnić”. Potem przyszedł czas na rozwiązywanie rebusów oraz rozpoznawanie zachowań asertywnych, agresywnych i uległych. Ciekawym i bardzo angażującym uczniów zadaniem okazało się układanie haseł prozdrowotnych z rozsypanki wyrazowej. Dodatkowym czynnikiem mobilizującym była presja czasu. Na zakończenie uczniowie wykonywali ćwiczenia interaktywne – łączyli w pary definicje i pojęcia, uzupełniali luki w zdaniu, odgadywali rodzaje e-uzależnień oraz odnajdywali ukryte słowa.

Podczas zajęć wszystkie zespoły wykazały się ogromną wiedzą na temat zdrowego stylu życia i szkodliwego działania środków psychoaktywnych na organizm człowieka. Zarówno warsztaty jak też rywalizacja sportowa odbywały się w duchu fair play, w miłej i przyjaznej atmosferze.

Po tak wyczerpujących zmaganiach przyszedł czas na odpoczynek. Uczniowie regenerowali swoje siły przy słodkim poczęstunku ufundowanym przez piekarnię „Białogon” za co serdecznie dziękujemy właścicielowi i dyrekcji. Na koniec na uczestników czekała jeszcze jedna niespodzianka – wszyscy zostali uhonorowani indywidualnymi nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami dla szkoły.  Nagrody ufundowane przez MGOPS w Morawicy wręczyła pani Anna Kowalska – Sekretarz Miasta i Gminy w Morawicy oraz dyrektor szkoły – pan Jerzy Węgrzyn.

Dyrektor szkoły i organizatorki warsztatów – składają serdeczne podziękowania pani Justynie Cesarz-Soi – kierownikowi MGOPS w Morawicy oraz pani Elwirze Mróz – pracownikowi MGOPS za pomoc w organizacji przedsięwzięcia, pani Annie Kowalskiej za obecność na podsumowaniu akcji, Piekarni „Białogon” – za ufundowanie poczęstunku dla uczestników, a także opiekunom za przygotowanie uczniów do udziału w warsztatach oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i aktywny udział. Już dziś zapraszamy do kolejnej, jubileuszowej, XX edycji warsztatów profilaktycznych za rok.

Organizatorki warsztatów

Międzyszkolne warsztaty profilaktyczne – kliknij, aby obejrzeć

Print Friendly, PDF & Email