MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO, 21 LUTEGO

Powiększ obraz

Niemal każdy ma w kalendarzu swój dzień! Świętują mamy i ojcowie, dzieci, pielęgniarki, strażacy, dziadkowie…Nawet koty i hipopotamy miały ostatnio swój dzień!

Jest też Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który w kalendarzu pojawił się nieprzypadkowo. Unesco ustanowiło go w 1999 roku celem upamiętnienia wydarzeń z 21 lutego 1952 roku w stolicy Bangladeszu. Ma ogromne znaczenie i chroni różnorodność językową jako dziedzictwo kulturowe. Śmierć pięciu studentów w demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka  urzędowego, nie poszła na marne! W Polsce również obchodzimy i celebrujemy to święto! Przypominam swój tekst, by dbałość o kulturę naszego języka nie wymarła i aby każdy z nas miał powody do dumy, że mówi językiem polskim!
HYMN  DO  MOWY  OJCZYSTEJ
Święta miłości mowo ojczysta,
języku polski nasz ukochany,
jesteś nam wszystkim bardzo bliski,
choć często bywasz przez nas brukany!

Bez Ciebie martwe są wszystkie uczucia,
bez Ciebie pusto, głucho na tym świecie,
bez Ciebie przecież żaden mężczyzna
nie wyzna uczuć swojej kobiecie!
Łączysz nas wszystkich, jesteś w nami w żalu,
radość wyrażasz, szczęściu upust dajesz,
bądź nadal łącznikiem, trwaj komunikatach
i niech coraz więcej ludzi Cię poznaje.

Chylę czoła przed wszystkimi miłośnikami mowy ojczystej, propagatorami  pięknej wymowy i niezaśmiecania jej tak częstymi ostatnio wulgaryzmami!

Wasza Polonistka, Beata  Zdybiowska

Print Friendly, PDF & Email