Marzec miesiącem matematyki, czyli „Matematyczne potyczki” w klasie IV

Powiększ obraz

Marzec, z całą pewnością, można uznać za matematyczny miesiąc. Choćby z tego powodu, że obfituje on w liczne „matematyczne święta”. Dzień liczby Pi, Dzień Matematyki, Dzień Polskiej Statystyki – to dla osób zafascynowanych matematyką prawdziwa gratka.

Uczniowie klasy IV, choć dopiero rozwijają swoje matematyczne umiejętności, z zapałem przystąpili do klasowych konkursów. W marcu odbył się pokaz mody matematycznej pod hasłem „Jak wygląda prawdziwy matematyk?”. Agata Nowak, Brajan Graba i Kuba Kozak przekonywali do swojej wizji prawdziwego matematyka. Uczniowie rozwiązywali także zadania i łamigłówki logiczne oraz uzasadniali rozwiązania tych  łamigłówek. Można było także ułożyć wiersz o matematyce. Tego zadania podjęła się Oliwia Śnioch i Julka Wróbel. W kwietniu uczniowie wzięli udział w konkursie „Jeden z dziesięciu” wzorowanym na telewizyjnym turnieju wiedzy. Emocji było co niemiara, chętnych do odpowiedzi nie brakowało i chociaż niekiedy nie udało się udzielić prawidłowej odpowiedzi to jednak zabawa była super. Po całogodzinnej rywalizacji okazało się, że najwięcej punktów w konkursie „Jeden z dziesięciu” zdobyła Julia Wróbel, która uzyskała tytuł „Matematyk na medal”. Miejsce drugie zdobył Szymon Klimczak, a trzecie – Antoni Wesołowski.

Matematyczne zmagania miały na celu rozwijanie, tak ważnej w życiu, umiejętności logicznego myślenia oraz kreatywności, a przede wszystkim zainteresowanie uczniów matematyką, jako nauką, która wcale nie musi być nudna ani trudna.

„Matma wcale nie jest nudna,

Matma nie jest taka trudna.

To królowa nauk wszelkich

Trzymaj z nią, a będziesz wielki!”

W dniu 5 kwietnia odbyło się podsumowanie konkursów matematycznych i wręczenie dyplomów oraz drobnych upominków od dyrektora szkoły – pana Jerzego Węgrzyna i organizatorki – pani Mirosławy Piwowarskiej – nauczyciela matematyki w klasie IV.

Podsumowując wszystkie konkursy, „Matematyczne potyczki” wygrała Julia Wróbel, która  zdobyła miejsce pierwsze. Drugie miejsce zajęła Oliwia Śnioch, a trzecie ex aequo Agata Nowak i Brajan Graba.

Mamy nadzieję, że udział w klasowych konkursach chociaż troszeczkę „zaraził” uczniów klasy IV matematyką i sprawi, że coraz chętniej będą sięgali po matematyczne zadania, co na pewno przełoży się na osiągane wyniki w nauce – nie tylko matematyki.

M.Piwowarska

Print Friendly, PDF & Email