Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 – bierzemy udział

Powiększ obraz

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzić będziemy 8 lutego.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Postęp technologiczny, pandemia i szybkie tempo życia sprawiły, że nasze życie coraz częściej przenosi się do internetu . Dlatego tak ważne stają się takie wydarzenia jak Dzień Bezpiecznego Internetu. W  bieżącym roku obchody DBI przebiegać będą pod hasłem „Działajmy razem!”.

Nasza szkoła, jak co roku, aktywnie włącza się do tej inicjatywy. Nauczyciel informatyki – pani Dorota Snopek i pedagog szkolny – pani Mirosława Piwowarska serdecznie zapraszają całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Proponujemy następujące działania:

 1. Nagraj swój film i promuj bezpieczeństwo w sieci – dla wszystkich chętnych i pomysłowych uczniów klas IV-VIII ogłaszamy konkurs pn. „Bezpiecznie spędzam czas wolny w Internecie”.
  Celem konkursu jest promowanie zróżnicowanego korzystania z sieci z dbałością o bezpieczeństwo, zmotywowanie do oglądania pozytywnych treści, bezpieczne korzystanie z internetu w celach komunikacji.
  Zadaniem konkursowym jest nakręcenie krótkiego filmiku ( max 3 min.), w którym zaprezentujecie jak spędzacie swój wolny czas korzystając z Internetu, zachowując zasady bezpieczeństwa w sieci. Ponieważ tegoroczny DBI ma hasło „Działajmy Razem”, warto też ukazać aspekt bezpiecznej komunikacji z innymi przy użyciu narzędzi online.
  Film można nakręcić dowolnym urządzeniem, może to także być prezentacja wyświetlana w formie filmu czy nagranie pulpitu komputera. Niech zadziała wyobraźnia.
  Szczegóły techniczne oddawania prac można indywidualnie ustalić z nauczycielem informatyki. Prace należy dostarczyć do pani D.Snopek do 15 lutego 2022r.
 2. Prezentacja multimedialna bądź/i plakat – konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III oraz IV- VIII:
 • Klasy I-III wykonują plakat pod hasłem „Uczeń bezpieczny w sieci” – format A4, technika wykonania dowolna.
 • Klasy IV – VIII –zadanie polega na opracowaniu prezentacji multimedialnej bądź/i plakatu na temat „Bezpieczny Internet” – format plakatu A3, technika wykonania dowolna – liczymy na Waszą kreatywność. W prezentacji przedstawcie swoim kolegom zasady, które powinni przestrzegać, aby byli bezpieczni w sieci.
 • Plakat i prezentację należy dostarczyć do pani M.Piwowarskiej lub wychowawcy klasy do 15 lutego 2022r.3. Krzyżówka „Bezpieczny Internet – wspólna sprawa” – opracowanie krzyżówki, której hasła związane są z bezpieczeństwem w sieci. Prace należy dostarczyć do pani M.Piwowarskiej do 15 lutego 2022r. w dwóch wersjach: jedna krzyżówka z pustymi hasłami do rozwiązania, druga z wypełnionymi prawidłowo hasłami.

  4. Rebus związany z obchodami DBI – rebus należy dostarczyć do pani M.Piwowarskiej do 15 lutego 2022r.

Dodatkowo we wszystkich klasach na lekcjach informatyki i godzinach wychowawczych zostanie poruszona problematyka bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych. Będziemy rozmawiali na temat korzyści i zagrożeń w sieci, spróbujemy także znaleźć odpowiedź na pytanie” –  „Internet – okno na świat, czy złodziej czasu”. Wszystkie klasy zapraszamy do udziału w konkursie na najciekawszą gazetkę ścienną na temat bezpieczeństwa w internecie. Klasa wykonuje gazetkę do 11 lutego 2022r.

Na koniec mamy dla Was wyzwanie – zapraszamy do udziału w offlinechallenge – spróbujcie spędzić kilka godzin, a może cały dzień, offline – bez korzystania z telefonu, czy komputera. Wyjdźcie na spacer, pograjcie w grę planszową, wykorzystajcie sportową aktywność (rower, sanki, narty, piłkę),czy po prostu porozmawiajcie  z rodziną lub rówieśnikami  – oczywiście offline. Czekamy na Wasze krótkie sprawozdania (do 15 lutego), no i oczywiście szczerość…  Forma sprawozdania dowolna – uruchomcie swoją wyobraźnię…

Wszystkim uczniom życzymy wielu ciekawych pomysłów i korzystania z internetu z „głową”.

Z niecierpliwością czekamy na Wasze prace – na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Powodzenia.

 

D.Snopek, M.Piwowarska

Print Friendly, PDF & Email