Działajmy razem, czyli Dzień Bezpiecznego Internetu  w naszej szkole

Powiększ obraz

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to ogólnoświatowe święto obchodzone co roku w lutym w ponad 160 państwach. W bieżącym roku DBI przypada 9 lutego, ale działania na rzecz bezpieczeństwa w Sieci można prowadzić do końca marca 2021 roku.

Organizatorzy wydarzenia w Polsce tj. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) współtworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” co roku zachęca do włączenia się w akcję i organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży.

DBI w 2021 roku odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

Nasza szkoła, po raz kolejny, włączyła się do tej zaszczytnej akcji. Inicjatorkami przedsięwzięcia były panie: Iwona Łataś – nauczyciel informatyki i Mirosława Piwowarska – pedagog szkolny. Ze względu na nauczanie zdalne wszystkie działania były realizowane online.

W klasach IV – VI zostały przeprowadzone lekcje związane z netykietą oraz bezpiecznym korzystaniem z Sieci. Przy realizacji lekcji wykorzystano program edukacyjno-profilaktyczny „Loguj się z głową” przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia.

Głównym celem programu jest dostarczenie wiedzy, a także kształtowanie postaw, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią dzieci i młodzież przed e-uzależnieniami.

Koordynatorki akcji  przygotowały również prezentację multimedialną pt.: ”Bezpieczeństwo w Sieci”, w której zawartych było 10 wskazówek jak bezpiecznie surfować po Internecie.

Jako podsumowanie przedsięwzięcia wszyscy uczniowie w szkole rozwiązali online test oraz quiz związany z bezpieczeństwem w Internecie. Po ich wykonaniu uczniowie dokonali samooceny i zapoznali się z wynikami wskazującymi zarówno pozytywy, jak też braki w zakresie bezpiecznego korzystania z Sieci.

Dodatkowo chętni uczniowie mogli wykonać grę planszową pn.: „Działajmy razem. Bezpieczeństwo w sieci” oraz opracować zbiór reguł właściwego zachowania w Sieci, czyli zasady netykiety.

Po raz kolejny nasi uczniowie nie zawiedli i wykazali swoje ogromne zaangażowanie i pracowitość. Wszystkie przygotowane gry planszowe zachwycały pomysłowością, kreatywnością i estetyką wykonania. Ze względu na pandemię uczniowie wykonali zdjęcia gier, a po powrocie do nauki stacjonarnej gry zostaną zaprezentowane w praktyce – w ten sposób będzie można rzetelnie ocenić atrakcyjność gry oraz jej poprawność merytoryczną.

Autorami gier planszowych byli: Natalia Poklek, Natalia Ozimirska, Malwina Strzeszkowska i Wiktoria Pajączkowska z klasy VII, Joasia Baran z klasy V oraz Oliwia Kumor, Julia Wesołowska i Natalia Kasprzycka z klasy IV. To zadanie tak spodobało się uczniom, że zachęcili także do udziału swoje młodsze rodzeństwo. Szczególne zaangażowanie w tym zakresie wykazały siostry Natalia i Martyna Poklek (klasa VII i III).

W bardzo różnorodny sposób uczniowie przedstawili także zasady netykiety. Były filmy, prezentacje multimedialne oraz plakaty. W tej kategorii inwencją twórczą i zaangażowaniem wykazali się: z klasy VII – Natalia Poklek, Malwina Strzeszkowska, Natalia Szczerba i Natalia Waligóra, z klasy V – Dominik Stachaczek, z klasy IV – Oliwia Kumor, Julia Wesołowska, Natalia Kasprzycka i Dominika Kumor.

Wszyscy uczniowie, którzy wykonali prace w ramach DBI otrzymają dyplomy, oceny z informatyki oraz drobne nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone po powrocie do nauki stacjonarnej.

Działania realizowane w naszej placówce w ramach DBI zgłoszone zostały na stronę organizatora i znalazły się w gronie ponad 3000 ciekawych inicjatyw. Dzięki temu nasza szkoła uzyska zaświadczenie udziału w DBI 2021.

Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom wzrośnie świadomość dzieci i młodzieży odnośnie zagrożeń w cyberprzestrzeni, a korzystanie z Internetu będzie zawsze przynosiło korzyści, a nie szkody.

Poniżej prezentujemy prace naszych uczniów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, prezentacji multimedialnej oraz filmików.

I. Łataś, M. Piwowarska

 

DBI-prace-uczniow

Film-netykieta-Natalia-Poklek

DBI-Malwina-Strzeszkowska

Netykieta-Oliwia-Kumor

 

Print Friendly, PDF & Email