Wycieczka szkolna do Ciężkowic

Powiększ obraz

Dnia 17 maja 2024 r. uczniowie klas 4-8 wraz z wychowawcami: p. Mirosławą Piwowarską, p. Małgorzatą Zacharz, p. Dorotą Snopek,  p. Katarzyną Nowak oraz p. Aleksandrą Wtorkiewicz udali się na wycieczkę na Pogórze Ciężkowickie.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Rezerwatu Przyrody Nieożywionej „Skamieniałe Miasto”. Tutaj zostaliśmy podzieleni na dwie grupy – młodszą, która poznawała rezerwat z przewodnikiem- animatorem oraz starszą, która zagrała w grę terenową, aby poznać ciekawe miejsca. Rozrzucone gęsto na stoku wzniesienia, zgrupowanie skał od dawna funkcjonowały w świadomości  ludności jako miejsce nieprzychylne, tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Ci którzy zapuszczali się w to ustronne miejsce opowiadali o fantastycznych kształtach skał przyrównując je do postaci ludzkich lub zwierzęcych. A ich powstanie wiązali z niezwykłymi wydarzeniami. W dawnych czasach swoistą formą interpretacji zjawisk i zmian w środowisku były legendy. Nazwa rezerwatu wiąże się z jedną z opowieści o powstaniu skamieniałego grodu. „Skamieniałe Miasto” jest największą przyrodniczą atrakcją Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer w Koronach Drzew. Trasa spacerowa ma ponad 1000 metrów, biegnie na wysokości 370 m n.p.m.  W najwyższym miejscu ścieżka wznosi się na wysokość 22 m ponad poziom gruntu. Ścieżka pełni rolę edukacyjną, ponieważ podczas spaceru mogliśmy dowiedzieć się jaka flora oraz fauna występuje na odwiedzanym obszarze, a na młodzież dodatkowo czekały przystanki edukacyjne.  Ostatnim etapem było odwiedzenie Parku Zdrojowego, gdzie dowiedzieliśmy się o leczniczych właściwościach wody ciężkowickiej. Po tak licznych atrakcjach, pełni wrażeń i emocji wracaliśmy do domów. Po drodze oczywiście odwiedziliśmy restaurację McDonald’s.

Katarzyna Nowak

Wycieczka szkolna do Ciężkowic 2024 – kliknij, aby obejrzeć

Print Friendly, PDF & Email