Szkoła pamięta…

Powiększ obraz

Listopadowe święta skłaniają do refleksji i zadumy nad przemijaniem ludzkiego życia. W tym szczególnym okresie wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Przywołując słowa Józefa Piłsudskiego „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości” pamiętamy o tych, co oddali swoje życie walcząc o wolność naszej Ojczyzny.

Jak co roku, przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie naszej szkoły odwiedzili miejsce pamięci narodowej – pomnik poświęcony zamordowanym przez hitlerowców w lipcu 1941 roku, który znajduje się w lesie w pobliżu Włoszczowic oraz znajdującą się opodal nagrobną płytę – właściwe miejsce egzekucji 13 kobiet.  Uczniowie uporządkowali teren, zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy zginęli bestialsko zamordowani przez okupanta.

Tym samym uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Obicach pamiętają…

M. Piwowarska

Print Friendly, PDF & Email