Święto Niepodległości w naszej szkole

Powiększ obraz

W czwartek, 10 listopada 2022r.,  odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Jest to jedno z najważniejszych świąt w polskiej historii – po 123 latach zaborów Polska znów powróciła na mapę Europy i stała się autonomicznym państwem.

W obchodach Święta Niepodległości wzięli udział wszyscy uczniowie (począwszy od przedszkolaków, na ósmoklasistach skończywszy), którzy ubrani w odświętne stroje  słowem i piosenką oddali hołd poległym w obronie ojczyzny.Cała społeczność szkolna spotkała się na pięknie  przystrojonej w barwy narodowe sali gimnastycznej, aby wspólnie świętować zbliżający się dzień niepodległości.

Najpierw wystąpiły przedszkolaki, które  pięknie wyrecytowały wiersze („Barwy ojczyste”, „Kto Ty jesteś?”), odśpiewały i wyklaskały  piosenkę „Od morza aż do Tatr” oraz pokazywały własnoręcznie wykonane symbole narodowe. Następnie swój program zaprezentowali uczniowie klas I – III. Uczniowie klasy I zaśpiewali piosenkę „Ułani, ułani” i pięknie odtańczyli taniec patriotyczny z flagą Polski. Z kolei uczniowie klas II i III wyrecytowali wiersze patriotyczne, zaśpiewali piosenki „Płynie Wisła, płynie”, „Przybyli ułani pod okienko”, odtańczyli  patriotycznego oberka. Uczennica klasy II, Julia Kaczor, przygrywała na skrzypcach do śpiewanych przez uczniów piosenek, a następnie zagrała melodię do piosenki „Ojczyzno ma”.

Jako ostatni wystąpili uczniowie klas IV- VIII, którzy zaprezentowali montaż słowno- muzyczny o tematyce patriotycznej. Dziadek (Bartek Kaczor) tłumaczył swojemu wnuczkowi (Filip Lulkowski) czym jest niepodległość. Opowiadał o  czasach, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, a Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości i ciągle brali udział w powstaniach i walkach narodowo – wyzwoleńczych. Nie zabrakło też pięknych recytacji wierszy oraz śpiewu piosenek: „Legiony”(przez uczniów klasy IV), „ Piechota” (klasa VI i VII), „Co to jest niepodległość?” (klasa V) oraz pierwszego hymnu państwowego „Rota”. Punktualnie o godz.11.11 cała społeczność szkolna  wyśpiewała hymn państwowy, przystępując tym samym do  ogólnopolskiej akcji „Szkoła dla hymnu”.

Uroczystość przygotowały wychowawcy przedszkola, wychowawcy klas I – III oraz  panie: Katarzyna Nowak i Małgorzata Zacharz. Opiekę nad nagłośnieniem sprawowali niezawodni Adrian i Kamil Klimczak.

Małgorzata Zacharz

Święto Niepodległości w naszej szkole

Print Friendly, PDF & Email