Jak co roku, z okazji Światowego Dnia AIDS (1 XII), przeprowadziliśmy w naszej szkole działania, mające na celu zapoznanie uczniów z chorobą AIDS i drogami zakażenia oraz potrzebą tolerancji i solidarności z zakażonymi. Realizatorem akcji była pedagog szkolny – pani Mirosława Piwowarska.
W akcji wzięli udział uczniowie klas I-VIII. W klasach I – IV dzieci na podstawie kolorowanki „Zawsze razem” poznali historię Dominika – chłopca, który jest zakażony wirusem HIV. Kolorowanka uczy, że w środowisku przedszkolnym i wczesnoszkolnym już przestrzeganie podstawowych zasad higieny wystarczy by zminimalizować ryzyko zakażenia HIV lub innymi wirusami oraz bakteriami przenoszonymi przez krew. Zapoznanie się z historią Dominika, Kasi, Dyzia i ich przyjaciół pozwoliło rozwiać wątpliwości i uprzedzenia dotyczące obcowania z osobami zakażonym HIV w sytuacjach życia codziennego oraz przypomniało, że osoby chore potrzebują przyjaciół tak, jak każdy.
Uczniowie klas V – VIII podczas zajęć z pedagogiem szkolnym uczestniczyli w pogadankach i warsztatach związanych z tematyką AIDS / HIV. Młodzież nauczyła się odróżniać te dwa pojęcia, a także uświadomiła sobie potrzebę tolerancji i wsparcia dla osób zakażonych. Uczniowie klasy VII i VIII obejrzeli dodatkowo filmy edukacyjne „A miało być tak pięknie” oraz „Żyć z HIV”.
Wszyscy chętni uczniowie klas IV – VIII mogli także wykonać zadania konkursowe związane z tematyką HIV / AIDS. Wyniki konkursów przedstawimy wkrótce.
Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli, aby w ramach solidarności z osobami zakażonymi wirusem HIV i chorymi na AIDS w poniedziałek 2 XII założyli czerwone wstążeczki. Czerwona kokardka symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS. Kolor czerwony oznacza krew, walkę i miłość, natomiast kształt, odwrócone V – brak zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.
Mirosława Piwowarska – pedagog szkolny