Patroni roku 2022

Powiększ obraz

Sejm ustanowił patronów roku  2022. Są nimi:

Maria Grzegorzewska – naukowiec, pedagog;
Maria Konopnicka – poetka, pisarka, tłumaczka i publicystka;
Ignacy łukasiewicz – twórca światowego przemysłu naftowego;
Józef Mackiewicz – pisarz;
Wanda Rutkiewicz – himalaistka;
Józef Wybicki – autor „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”;
Romantyzm Polski.
To wielcy Polacy i ważna epoka w dziejach literatury polskiej! W 1822 roku ukazał się zbiór poetycki Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”, czyli 200 lat temu. W balladzie programowej „Romantyczność” poeta pisał:
MARTWE  ZNASZ  PRAWDY,  NIEZNANE  DLA  LUDU,
WIDZISZ  ŚWIAT  W  PROSZKU, W  KAŻDEJ  GWIAZD  ISKIERCE.
NIE  ZNASZ  PRAWD  ŻYWYCH,  NIE  OBACZYCZ  CUDU!
MIEJ  SERCE  I  PATRZAJ  W  SERCE!
„Ballady i romanse” będą też lekturą kolejnego Narodowego Czytania we wrześniu 2022 roku. Warto więc pochylić się nad tymi tekstami, z których emanują tak silne uczucia: miłość przeplata się ze zdradą, fascynacja z obojętnością, zauroczenie z brakiem wzajemności… Każda romantyczna postać pełna jest sprzeczności, emocjonalnych rozterek i skazana na różne dramaty osobiste. Takie było przecież założenie romantyczne:
„Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”.
Zachęcam do czytania poezji całymi rodzinami- zwłaszcza poezji romantycznej- która dostarcza wielu wzruszeń, rozbudza naszą empatię i sprawia, że stajemy się lepsi – a przecież o to właśnie chodzi!
Z pełnym przekonaniem zapewnia Wasza Polonistka – BEATA  ZDYBIOWSKA
Print Friendly, PDF & Email