NARODOWE CZYTANIE W MORAWICY

Powiększ obraz

W niezwykle pięknej scenerii Parku Dworskiego w Morawicy odbyło się Narodowe Czytanie, edycja 12. Tym razem czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, bo też powstanie styczniowe 1863 roku odzywa się echem i na kartach powieści, i wraca jubileuszowo w 2023 roku – w 160 rocznicę tego tragicznego w skutkach zrywu.

Po oficjalnych przemówieniach dyrekcji – Pań – H. Kuty i T. Badowskiej – rozpoczęliśmy czytanie. Piękna gra na skrzypcach Rozalki Olszewskiej i występ Państwa Ramiączków wprowadziły w klimat XIX wieku… Burmistrz Marian Buras zinterpretował głosowo opis grobu Jana i Cecylii z powieści. Wywoływane szkoły: Wola Morawicka, Dębska Wola, Morawica, Brzeziny, Bilcza i Obice prezentowały fragmenty różnych rozdziałów, często z podziałem na role – bohaterów i narratora. Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Kwapisz i Filip Lulkowski z klasy VI oraz Natalia Kasprzycka i Julia Wesołowska z klasy siódmej. Nasi uczniowie pięknie się zaprezentowali, a ich galowe stroje i powaga w trakcie czytania zasługują na wyróżnienie! Kolejni interpretatorzy powieści Orzeszkowej to Klub Seniora w Morawicy, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Morawickiej. Na szczególną uwagę zasługuje oprawa wydarzenia, wspaniałe stroje i charakteryzacja wyjątkowych aktorów – Państwa Olszewskich i Państwa Ramiączków, którzy bardzo chętnie fotografowali się z nami!

Po zakończeniu czytania mieliśmy okazję otrzymać pamiątkowy stempel, a wszyscy uczestnicy zostali obdarowani słodką niespodzianką i zakładką – pamiątką tej wyjątkowej uroczystości.

Naszym uczniom dziękuję za wspaniałą postawę i piękne czytanie, wyjątkową uwagę i godne reprezentowanie naszej szkoły. Jestem naprawdę dumna!!!

BEATA  ZDYBIOWSKA

Print Friendly, PDF & Email