Mobilne Planetarium w naszej szkole

Powiększ obraz

W dniu 4 maja 2023 roku do naszej szkoły zawitało Mobilne Planetarium „Orbitek”. Pod ogromną kopułą namiotu w kształcie półkuli uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki podziwiali rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd oraz przyswajali wiedzę o kosmosie.

Przedszkolaki poznały księżyc i planety, obejrzeli kolorowe gwiazdozbiory oraz nauczyły się rozróżniać znaki zodiaku. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa z Piłkami- Planetami.

Uczniowie klas I-IV uczestniczyli w seansie „Rakietą do Planet”, podczas którego zwiedzili Układ Słoneczny poznając wszystkie planety z bliska. Dzieci utrwaliły nazwy planet i ich kolejność oraz zaobserwowały jak Księżyc krąży wokół naszej Ziemi, a wszystkie planety dookoła Słońca.

Uczniowie klas V-VI podczas seansu „Kosmiczny Zegar” zwiedzili planety Układu Słonecznego i razem z Neilem Armstrongiem wylądowali na Księżycu. Poznali pojęcie Widnokrąg, rozpoznawali kierunki Świata i nauczyli się, jak odnaleźć Północ za pomocą gwiazdy Polarnej.

Uczniowie klasy VIII zapoznali się z tematem „Miejsce Ziemi w Kosmosie – i co z tego wynika”. Poruszone zostały zagadnienia: Powstanie Układu Słonecznego i jego planet, Teoria Geocentryczna i Heliocentryczna,  Ruch Wirowy Ziemi i następstwa, Ruch Obiegowy Ziemi, Górowanie Słońca w różnych porach roku oraz Gwiazdozbiory nieba północnego. Uczniowie odnaleźli Wielką i Małą Niedźwiedzicę, Gwiazdę Polarną i dowiedzieli się „do czego nam służy” oraz poznali wiele innych ciekawostek o gwiazdozbiorach w różnych porach roku. Na koniec wszyscy bardzo chętnie pozowali do zdjęć w stroju kosmonauty. Planetarium bardzo podobało się uczniom i wzbudziło w nich wiele pozytywnych emocji.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii oraz foto-filmiku.

Mobilne Planetarium

M.Piwowarska

Print Friendly, PDF & Email