Majowe święta – dni, o których należy pamiętać

Powiększ obraz

Przed nami święta majowe: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Ale czy tak naprawdę wiemy, dlaczego świętujemy?  Warto przypomnieć sobie, skąd się wzięły święta majowe i komu je zawdzięczamy.

Pierwszy maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany popularnie Świętem Pracy. Jest to  międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku.  W Polsce Święto Pracy od 1950 roku jest świętem państwowym. Święto to upamiętnia strajk robotników w Chicago z 1886 roku. – protest został brutalnie stłumiony przez policję. Geneza święta jest związana  przede wszystkim z walką o ośmiogodzinny dzień pracy oraz o godziwe warunki pracy i płacy.

Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowione zostało na mocy ustawy z  20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie narodowym. Dzień Flagi RP to święto skupiające uwagę na symbolach polskiej państwowości. Jego celem jest propagowanie wiedzy o tożsamości i symbolach narodowych. Jako ciekawostkę należy dodać, że właśnie 2 maja 1945 roku, polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili w geście triumfu na Kolumnie Zwycięstwa biało-czerwoną flagę. Obecnie 2 maja wielu Polaków wywiesza na swoich domach polską flagę. Popularne stało się także noszenie  w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i Andrzeja Dudę.

Trzeci maja to Święto Narodowe Trzeciego Maja. Jest to polskie święto państwowe obchodzone rokrocznie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją.

Pamiętajmy więc o świętach majowych. Wywieśmy na swoich domach – w oknach, czy na balkonach –  Biało-Czerwoną. Eksponujmy z dumą i powagą naszą polską flagę na zewnątrz. Pokażmy, że jesteśmy Patriotami – wywieśmy Biało-Czerwoną.

M. Piwowarska

Print Friendly, PDF & Email