Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

Powiększ obraz

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to ogólnoświatowe święto obchodzone co roku w lutym w ponad 160 państwach. W bieżącym roku DBI przypadał 6 lutego, ale działania na rzecz bezpieczeństwa w sieci można prowadzić do końca marca 2024 roku.

Organizatorzy wydarzenia w Polsce tj. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) współtworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” co roku zachęca do włączenia się w akcję i organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży.

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Nasza szkoła, po raz kolejny, włączyła się do tej zaszczytnej akcji. Inicjatorkami przedsięwzięcia były panie: Dorota Snopek – nauczyciel informatyki i Mirosława Piwowarska – pedagog szkolny. W klasach IV-VIII lekcje informatyki poświęcone były tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa w internecie. Klasy starsze – VII i VIII – wzięły także udział w specjalnym wydarzeniu – lekcji online pt. „Prywatność w sieci – czemu jest ważna i jak ją chronić?” prowadzonej przez Andrzeja Rylskiego, magistra pedagogiki ogólnej na Uniwersytecie Warszawskim.

Klasy I-III uczestniczyły w lekcjach z pedagogiem szkolnym, w czasie których dzieci rozmawiały na temat bezpieczeństwa w sieci na podstawie opowiadania „Rysia i Tolek na cyberzachodzie”. Uczniowie poznali zasady panujące w internecie oraz zagrożenia czyhające w sieci. Poznały Dziką Bandę (Kłamczuch, Złodziej Danych, Złodziej Czasu i Troll). Dowiedzieli się jak radzić sobie z zagrożeniami oraz docenili zdrowy styl życia i różne – nie tylko komputerowe – aktywności. Uczniowie klasy III wspólnie wykonali plakat jako podsumowanie informacji uzyskanych podczas lekcji.

Działania realizowane w naszej placówce w ramach DBI zgłoszone zostały na stronę organizatora i znalazły się w gronie prawie 4000 ciekawych inicjatyw. Dzięki temu nasza szkoła uzyskała zaświadczenie udziału w DBI 2024 jako „Organizatora lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu”.

Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom wzrośnie świadomość dzieci i młodzieży odnośnie zagrożeń w cyberprzestrzeni, a korzystanie z internetu będzie zawsze przynosiło korzyści, a nie szkody.

A już niebawem ogłosimy wyniki konkursów związanych z DBI.

D. Snopek, M. Piwowarska

zaswiadczenie_dbi_20240237_2024

Print Friendly, PDF & Email