Akcja „BohaterON 2023”

Powiększ obraz

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „BohaterOn w Twojej szkole” –  ogólnopolskim projekcie skierowanym do szkół, którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego za sprawą przeprowadzonych lekcji tematycznych.

W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Korzystając z otrzymanych materiałów lub na podstawie własnych scenariuszy w październiku, listopadzie i grudniu 2023 zostały przeprowadzone zajęcia  dotyczące Powstania Warszawskiego.

Klasa IV na zajęciach z pedagogiem szkolnym poznała podstawowe fakty dotyczące powstania, obejrzała Biogramy Powstańców i stronę akcji, a także z zainteresowaniem wysłuchała słuchowiska „Iskra nadziei”.

Uczniom klasy V i VI przypomniano założenia akcji oraz wprowadzono w tematykę II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Uczniowie podczas lekcji wychowawczej, zajęć z pedagogiem szkolnym oraz zbiórek drużyny harcerskiej wysłuchali opowiadania „Iskra nadziei”. Bohaterką słuchowiska jest 11-letnia dziewczynka – Janka, która mieszka w Warszawie w czasie II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez nią pamiętnikowi uczniowie poznali wydarzenia sprzed prawie 80 lat. Na podstawie opowiadania odbyły się  zajęcia warsztatowe, w których uczniowie aktywnie uczestniczyli.

Klasa VII i VIII, na lekcji historii, wzięła udział w zajęciach na temat: „Powstanie warszawskie – jego przyczyny i skutki”. Podczas tych zajęć uczniowie wysłuchali opowiadania „Uparte serce tego miasta”, na które składają się – wywołane dźwiękiem syren i klaksonów upamiętniających 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – wspomnienia uczestników tego wydarzenia i ich najbliższych. Uczniowie odbyli też  dyskusję na temat spotów kampanii BohaterON – Godzina „W”. Obejrzeli je, a następnie analizowali czas, miejsce i zachowanie bohaterów spotów. Formułowali refleksję i własne przemyślenia na temat przesłania tych materiałów, emocji bohaterów. Zajęcia kończyły się dyskusją na temat sposobów oddawania czci poległym podczas powstania, doceniania ich poświęcenie i ofiary. Na zakończenie uczniowie obejrzeli nagranie pt.  „W” – Hour in Warsaw- Godzina „W” ukazującego jak Warszawa wspomina powstanie po siedemdziesięciu latach w 2014 roku.

Realizatorkami akcji „BohaterON” w bieżącym roku szkolnym były panie: M. Piwowarska, D. Wojciechowska-Buśluk oraz D. Snopek.

Akcja „BohaterON w Twojej Szkole 2023” realizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

W przededniu Świąt Bożego Narodzenia składamy Powstańcom Warszawskim życzenia samych beztroskich dni, wiele radości, miłości i szczęścia. Niech te Święta będą cudowne, zdrowe i otulone rodzinnym ciepłem, a Nowy Rok przyniesie pomyślność i spełnienie marzeń. Wszystkiego dobrego 🙂

Szkolny koordynator projektu – M. Piwowarska

Print Friendly, PDF & Email