Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Powiększ obraz

W czwartek 9 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podniosły charakter uroczystości podkreśliła patriotyczna scenografia, hymn narodowy, sztandar szkoły, barwy narodowe oraz odświętne stroje uczestników.

Na początku głos zabrał dyrektor szkoły, pan Jerzy Węgrzyn, który powitał zebranych rodziców, proboszcza parafii Obice księdza Jacka Godzisza, nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły. Następnie odbyła się część oficjalna – wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego.

Część artystyczna rozpoczęła się legendą o Białym Orle, którą zilustrowano pantomimą ukazującą rozbiory Polski. W dalszej części uczniowie klasy V, VI i VII przedstawili tragiczne losy naszego narodu: utratę niepodległości, powstańcze zrywy, walkę o niepodległość i wreszcie odzyskanie wolności. Wspomniano postać Józefa Piłsudskiego, odśpiewano „Rotę”, wierszem i piosenką oddano hołd tym, co zginęli za Ojczyznę. Dziewczynki z klasy V i VI zaprezentowały taniec  z flagą do piosenki „Kochana Polsko”, a chłopcy z klasy VI i V przedstawili symboliczną inscenizację odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na koniec odbył się koncert pieśni patriotycznych, podczas którego piosenki legionowe zaśpiewały wszystkie klasy I-VIII oraz przedszkolaki. Szerokim echem rozlegały się dźwięki znanych pieśni: „Piechota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Ułani, ułani”, „Pierwsza brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Ojczyzno ma”, czy „Rozkwitają pąki białych róż”. Uroczystość przygotowały panie: Dagmara Wojciechowaka – Buśluk oraz Mirosława Piwowarska przy współpracy wszystkich nauczycieli szkoły i przedszkola oraz rodziców.

Dzień ten był wyjątkowy i z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci, a także przyczyni się do kształtowania postaw patriotycznych naszych uczniów i przedszkolaków.

M.Piwowarska, D.Wojciechowska-Buśluk

Narodowe święto Niepodległości – kliknij, aby obejrzeć

Print Friendly, PDF & Email