Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to ogólnoświatowe święto obchodzone co roku w lutym w ponad 160 państwach. W bieżącym roku DBI przypada 11 lutego, ale działania na rzecz bezpieczeństwa w sieci można prowadzić do końca marca 2025 roku.
Organizatorzy wydarzenia w Polsce tj. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) współtworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” co roku zachęca do włączenia się w akcję i organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Nasza szkoła, po raz kolejny, włączyła się do tej zaszczytnej akcji. Inicjatorkami przedsięwzięcia były panie: Dorota Snopek – nauczyciel informatyki i Mirosława Piwowarska – pedagog szkolny.
W klasach IV-VIII lekcje informatyki poświęcone były tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa w Internecie. Klasa IV zapoznała się z opowiadaniem o tym, jak niewłaściwe korzystanie z mediów społecznościowych wpływa negatywnie na relacje z bliskimi osobami. Klasa V układała komiks dotyczący zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu w przeznaczonym do tego programie online. Klasa VI została podzielona na dwa zespoły, które walczyły o zwycięstwo w turnieju Asów Internetu. Klasa VII musiała wykazać się spostrzegawczością, gdyż wcieliła się w rolę detektywów rozwiązując tajemniczą zagadkę. Klasa VIII zaś tropiła fake newsy, a także tworzyła własne gazety zawierające fałszywe treści, do złudzenia przypominające wiarygodne wiadomości.
Klasy I-III uczestniczyły w lekcjach z pedagogiem szkolnym, w czasie których dzieci rozmawiały na temat bezpieczeństwa w sieci na podstawie materiałów edukacyjnych PCPSI. Uczniowie aktywnie włączyli się w pogadankę na temat korzyści i zagrożeń w sieci, obejrzeli filmy edukacyjne oraz wykonywali plakaty w grupach.
Klasa VI na godzinie wychowawczej rozmawiała o cyberprzemocy, fonoholizmie, netykiecie oraz zasadach bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne oraz sprawdzali swoją wiedzę na platformie edukacyjnej Wordwall rozwiązując quizy i ćwiczenia.
Dodatkowo zorganizowano konkursy szkolne dla uczniów klas IV-VIII na plakat i krzyżówkę nawiązujące do bezpieczeństwa w Internecie. W dniu 24 lutego wyniki konkursu zostały ogłoszone przez organizatorki oraz dyrektora szkoły – pana Jerzego Węgrzyna. Laureatom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Pierwsze miejsce w kategorii plakat zajęli uczniowie klasy VI – Agata Nowak i Brajan Graba. W kategorii krzyżówka najwyższą lokatę przyznano dla Agaty Nowak oraz Adriana i Kamila Klimczaków.
Działania realizowane w naszej placówce w ramach DBI zgłoszone zostały na stronę organizatora i znalazły się w gronie prawie 4000 ciekawych inicjatyw. Dzięki temu nasza szkoła uzyska zaświadczenie udziału w DBI 2024 jako „Organizatora lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu”. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji, Rzecznika Praw Dziecka, polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz Centrum Nauki Kopernika
DBI 2025 w naszej szkole dobiegł końca. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom wzrośnie świadomość dzieci i młodzieży odnośnie zagrożeń w cyberprzestrzeni, a korzystanie z Internetu będzie zawsze przynosiło korzyści, a nie szkody.
D.Snopek, M. Piwowarska
zaświadczenie udziału w DBI 2025
Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 – kliknij, aby obejrzeć