229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Powiększ obraz

Zbliża się Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, jednak ze względu na pandemię koronawirusa i czasowe ograniczenie funkcjonowania szkoły, w tym roku apel okolicznościowy w naszej szkole nie odbędzie się.

W związku z tym świetlica szkolna przypomina podstawowe fakty związane z tym, jakże ważnym historycznie, wydarzeniem. Zapraszamy do przeczytania zamieszczonych poniżej informacji w formie artykułu PDF „Konstytucja 3 Maja – podstawowe fakty” oraz obejrzenia dwóch filmów edukacyjnych:

Konstytucja 3 Maja – podstawowe fakty

Majowe święta – klasy 1-3:

https://www.youtube.com/watch?v=qA2n8zTpcaU

Uczymy się historii – Konstytucja 3 Maja

https://www.youtube.com/watch?v=_8vJzc4xfic

Pierwszy film jest przeznaczony szczególnie dla uczniów klas 1-3 (ale nie tylko – z pewnością starsi uczniowie też się sporo z niego dowiedzą) i opowiada o świętach majowych: 1 maja – Święcie Pracy, 2 maja – Święcie Flagi RP oraz 3 maja – Święcie Konstytucji 3 Maja. Pierwszy film powstał w 2016r., dlatego podano tam, że obchodzimy 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Należy pamiętać, że w  bieżącym roku świętujemy 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prosimy na to zwrócić uwagę.

Drugi film, choć  przeznaczony jest dla nieco starszych uczniów, to polecamy go także rodzicom. Film przedstawia podstawowe fakty historyczne związane z Konstytucją 3 Maja.

Na końcu prezentujemy kilka archiwalnych zdjęć z obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019.

W tych wyjątkowych dla Polski dniach, pamiętajmy także o wywieszeniu flagi państwowej – niech dumnie powiewający biało-czerwony sztandar przypomina wszystkim o świętach majowych oraz o tym, że choć dziś jesteśmy niepodległym narodem, to droga do naszej wolności utkana była morzem przelanej krwi i ogromem cierpień naszych przodków.

M. Piwowarska, K. Skrobisz

Print Friendly, PDF & Email