Święto Niepodległości oraz V Pieśniobranie dla Przyjemności o Niepodległości

Powiększ obraz

11 listopada to data najważniejsza dla każdego Polaka. Tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, dla upamiętnienia odzyskania suwerenności przez Polskę po 123 latach zaborów.

Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów już w czwartek, dn. 7 listopada 2019r. Tego dnia odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięła cała społeczność szkolna. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego odśpiewano pełny, 4- zwrotkowy hymn narodowy, tym samym szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, Jerzy Węgrzyn, który pokrótce przybliżył zgromadzonym historię naszego kraju i opowiedział o symbolach narodowych.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Najpierw wystąpiły przedszkolaki z Akademii Krasnoludka. Ubrani w piękne, biało- czerwone stroje zaśpiewali piosenkę i wyrecytowali wiersze patriotyczne.
Następnie uczniowie klas I- VI Szkoły Podstawowej przedstawili montaż- swój program artystyczny. Słowem i piosenką młodzi aktorzy przenieśli widzów do czasów, gdy Polska utraciła niepodległość. Narratorzy- Asia Baran i Bartek Kaczor opowiedzieli o klęsce powstań, walkach narodowo- wyzwoleńczych Polaków oraz o przybyciu Józefa Piłsudskiego wraz z legionistami do kraju. Wypowiedzi narratorów przeplatały piękne wiersze i pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów z naszej szkoły. Dodatkowym atutem wystąpień uczniowskich były przepiękne tańce: „Miotlarz”, „Kujawiaczek” (w wykonaniu uczniów z klasy II i III) oraz taniec z flagami do piosenki „Od morza aż do Tatr” i taniec świetlny z podkładem muzyki Chopina ( w wykonaniu uczniów ze szkolnego koła tanecznego). Uroczystość przygotowały panie: Katarzyna Nowak, Małgorzata Zacharz, Maria Szastak i Małgorzata Kowalczyk.
Dnia 7 listopada 2019r. w godzinach popołudniowych odbyło się kolejne, już V, „Pieśniobranie dla przyjemności o Niepodległości”. Uroczystość uświetnili swą osobą zaproszeni goście: państwo Dąbek- przedstawiciele Kopalni Wapienia w Morawicy, – pani Teresa Badowska- dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy, dyrektor ZPO w Morawicy i radny powiatu – pan Jacek Kuzia, rodzice oraz nauczyciele i uczniowie.
Pieśniobranie zaczęto od odśpiewania (przy wtórze podkładu muzycznego) kilku pieśni patriotycznych, m. in. „Hej,hej ułani”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko,wojenko”’ „Maszerują strzelcy”. Następnie zgromadzeni na sali widzowie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Obicach. Młodzi aktorzy za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a zaproszeni goście nie szczędzili dla nich pochwał.
Po występach wszyscy mogli skosztować ciast domowego wypieku przygotowanych przez niezawodnych rodziców.
Dyrektor szkoły i nauczyciele serdecznie dziękują wszystkim, którzy znaleźli czas, aby wspólnie z nimi świętować 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i zapraszają na kolejne Pieśniobranie za rok.

(M. Zacharz)

Print Friendly, PDF & Email