Zajęcia na basenie

Powiększ obraz

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, uczniowie kl. I i II po raz pierwszy mogli skorzystać z zajęć rekreacyjnych na basenie Koral w Morawicy.

Przed wejściem do basenu Pan ratownik zapoznał dzieci z zasadami bezpieczeństwa w wodzie. Korzyści z zabaw w wodzie, a w szczególności z pływania są ogromne.
Ruch w wodzie harmonijnie kształtuje postawę ciała. Pływanie ma ogromne działanie korekcyjne. Przyczynia się w szczególności do usuwania nadmiernych krzywizn kręgosłupa, lepszego wysklepiania klatki piersiowej, zwiększenia jej ruchomości oraz powiększenia pojemności płuc. Pozioma pozycja ciała w wodzie w czasie pływania w dużym stopniu ułatwia pracę serca. Ponadto ciśnienie wody działa masująco na naczynia krwionośne i tym samym usprawnia krążenie krwi, powodując obfitszy jej dopływ do serca. Lepszy krwioobieg przyczynia się z kolei do wydatniejszego zaspokojenia zapotrzebowania organizmu w tlen. Duże potrzeby tlenowe w wodzie spowodowane są przyśpieszeniem przemiany materii w czasie pływania. A więc pływanie jest doskonałym środkiem likwidującym niedotlenienie i to w warunkach jak najbardziej sprzyjających, gdyż powietrze nad wodą jest wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń. Woda jest również najlepszym środkiem hartowania termicznego.

Zajęcia na basenie mają na celu nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych, zapewnić rozrywkę i aktywny wypoczynek, zaspokajać ich potrzeby ruchowe oraz korygować, poprawiać i zapobiegać powstawaniu wad postawy. Zabawy w wodzie przyniosły dzieciom wiele radości.

Małgorzata Kowalczyk

Print Friendly, PDF & Email