Andrzejki w klasach I-VIII

Powiększ obraz

Zgodnie z tradycją ludową andrzejki to wieczór wróżb, które były odprawiane w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Jest to specjalna okazja, aby zorganizować huczne zabawy i poznać swoją przyszłość, oczywiście tak na wesoło i z przymrużeniem oka.

We wtorek 28 listopada 2023 roku  św. Andrzej uchylał rąbka tajemnicy naszym uczniom, którzy za pomocą wróżb i znaków starali się dowiedzieć, co ich czeka w przyszłości. Andrzejki zorganizowali dla swoich podopiecznych wychowawcy klas I-VIII we współpracy z Rodzicami uczniów.  Najpierw w zabawie uczestniczyli młodsi uczniowie z klas I-III, nieco później w sali gimnastycznej królowali uczniowie klas IV-VIII. Imprezę andrzejkową rozpoczęły muzyczne rytmy. Niezapomniane szlagiery „Jedzie pociąg”, „Kaczuszki” , Makarena”, „Italodisco” podobały się wszystkim. Dużo radości dostarczyły także andrzejkowe zabawy, podczas których dobrze bawili się zarówno uczniowie, jak też nauczyciele. Była belgijka, taniec pingwinów, trójkrakowiak, taniec z liną czy zaprzęgi.

Następnie przyszedł czas na andrzejkowe wróżby, czyli takie nasze szkolne „czary mary”. Były więc wróżby z kubeczkami kryjącymi różne przedmioty – symbole, karteczki z nazwą zawodu, który dzieci będą wykonywać w przyszłości, obierki z jabłek symbolizujące imię przyszłej połóweczki,  karteczki z sentencją przepowiadającą przyszłość, czy papierowe serca z imieniem przyszłej wybranki lub wybrańca.  Chętni mogli także sprawdzić, czy ziszczą się ich marzenia, a los będzie dla nich pomyślny,  rzucając monetą do miseczki z wodą.
Uczniowie byli zainteresowani wszystkimi wróżami i z zaciekawieniem próbowali odgadnąć co ich czeka w niedalekiej, czy trochę dalszej perspektywie. Wszyscy bawili się przy tym znakomicie. Było tak ciekawie i zabawnie, że nawet pan Dyrektor dał się wciągnąć do zabawy i wziął udział w niektórych wróżbach.

W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło także smakołyków przygotowanych przez Rodziców, za co serdecznie im dziękujemy.

Andrzejki 2023 za nami. Szkoda, że upłynęły tak szybko. Teraz z niecierpliwością czekamy, czy spełnią się nasze andrzejkowe wróżby. Zobaczymy, co przyniesie  los…

Mirosława Piwowarska

Andrzejki klasy 1-3

Andrzejki klasy 4-8

Print Friendly, PDF & Email