Wycieczka klas I-III do Sandomierza.

Powiększ obraz

Dnia 6.06.2023r uczniowie klas I-III odwiedzili Sandomierz. Pierwszym punktem był rejs statkiem po Wiśle. Następnie udaliśmy się na Rynek do Zbrojowni Rycerskiej, która znajduje się w gotyckich piwnicach.

Szczególną atrakcją było przymierzanie zbroi rycerskiej, wzięcie do ręki broni, a dla dziewczynek założenie sukni damy dworu czy księżniczki.

By lepiej poznać historię Sandomierza udaliśmy się na animowany film pt: „Sandomierz Królewska Opowieść”, który prezentuje dzieje miasta od powstania pierwszej osady aż do czasów współczesnych.

Kolejną atrakcją stał się Pierścień z kamienia pasiastego znajdujący się przy ul. Zamkowej. Pomnik nawiązuje do czasów, gdy na Ziemi Sandomierskiej prowadzone było wydobycie krzemienia pasiastego.

Potem udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, gdzie Pani przewodnik opowiedziała i pokazała nam Ratusz, Studnię miejską i Bramę Opatowską z XIV-XVI wieku.

Ostatnim punktem zwiedzania była Podziemna Trasa Turystyczna, obejmująca dawne piwnice i składy kupieckie, które znajdują się pod kamienicami w Rynku.

Długość trasy wynosi 420m. W najgłębszym miejscu byliśmy 12m pod ziemią.

Wyczerpani zwiedzaniem, udaliśmy się na obiad. Po obiedzie chętne dzieci poszły zwiedzać Świat Ojca Mateusza, w którym są figury woskowe aktorów biorących udział w filmie „Ojciec Mateusz”. Ostatnim, bardzo wyczekiwanym,  punktem wycieczki były zakupy pamiątek z Królewskiego Miasta.

M. Kowalczyk

Sandomierz 2023 – YouTube

Print Friendly, PDF & Email