Obchody 80 rocznicy zbrodni niemieckiej na Wólce

Powiększ obraz

11.06.2023 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystych obchodach 80. rocznicy zbrodni niemieckiej na Wólce w gminie Kije. Harcerzy reprezentowali: Natalia, Agata, Wiktor, Filip oraz Maciej, natomiast poczet sztandarowy: Asia, Martyna, Nikola, Gabrysia, Bartosz oraz Błażej, pod opieką pań: Katarzyny Nowak, Doroty Snopek oraz Kazimiery Skrobisz.

Obchody rozpoczęły się na placu centralnym we Włoszczowicach, gdzie zostały przybliżone wydarzenia z 1943 roku, odbyła się także część artystyczna oraz przemówienia zaproszonych gości. Można było także obejrzeć wystawę „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Następnie odbył się przemarsz wraz z Kompanią Honorową Wojska Polskiego na miejsce, gdzie przed laty dokonano zbrodni. Wygłoszony został tam Apel Poległych, a żołnierze oddali cześć salwą honorową.

Uroczystość miała na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń mających miejsce w czasie II wojny światowej w przysiółku zwanym Wólka. Na przełomie 1942/1943 zamieszkująca wówczas tam rodzina Lechów udzielała pomocy Żydom z Chmielnika, Piotrkowic, Kij i innych miejscowości. W dniu pogromu, 11. czerwca 1943 r. niemieccy żandarmi zamordowali dziesięciu Żydów oraz Wojciecha Lecha, który pomagał ludności żydowskiej ukryć się na swojej posesji.

K. Nowak

Print Friendly, PDF & Email