Wózek to tylko rzecz… Patrzymy na człowieka, a nie na jego niepełnosprawność

Powiększ obraz

Osoby niepełnosprawne spotykają wiele barier w życiu codziennym. Bariery architektoniczne, choć wymagają zazwyczaj dużych nakładów finansowych, da się zlikwidować.

Ale są też inne bariery – społeczne, które nierozerwalnie wiążą się ze stosunkiem ludzi pełnosprawnych do niepełnosprawnych. Te bariery tkwią w nas. Ich usuwanie należy zacząć jak najwcześniej. Dlatego nasza szkoła, w odpowiedzi na propozycję fundacji „Podaj Dalej”, zrealizowała zajęcia edukacyjne związane
z niepełnosprawnością ruchową.

We wrześniu bieżącego roku uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez pedagoga szkolnego na temat „Wózek to tylko rzecz… Patrzymy na człowieka, a nie na jego niepełnosprawność!”.

Na zajęciach wykorzystano materiały edukacyjne przygotowane przez Fundację „Podaj Dalej”, dzięki czemu uczniowie mogli oswoić się z tematem niepełnosprawności i lepiej zrozumieć osoby poruszające się na wózku.

Dopełnieniem zajęć był film edukacyjny, w którym główni bohaterowie – Klaudia i Bartek – podopieczni Fundacji, opowiadają o swoim codziennym życiu, niepełnosprawności, radościach, troskach, pasjach. Mówią o tym, że niepełnosprawność oznacza pewne ograniczenia w życiu, ale dodają, że nie ogranicza ich marzeń. Dlatego właśnie trenują koszykówkę na wózkach.

Niepełnosprawność może przydarzyć się każdemu, w każdym wieku i na każdym etapie życia. Ważne jest to, aby osoby z niepełnosprawnością nie czuły się ciężarem, mogły pracować, spełniać marzenia, realizować pasje, decydować o sobie
i być szczęśliwe. Stosunek ludzi pełnosprawnych oparty na akceptacji, tolerancji
i zrozumieniu na pewno może w tym zakresie wiele pomóc. Jesteśmy pewni, że nasi uczniowie to rozumieją…

Pedagog szkolny – M.Piwowarska

Print Friendly, PDF & Email