Szkolna wycieczka do Wieliczki i Krakowa

Powiększ obraz

Dnia 28.09.2021r. w piękny, słoneczny wtorkowy poranek grupa 48 uczniów klas 4- 8 wraz z opiekunami: p. M.Zacharz, p. K. Nowak, p. B. Zdybiowską , p. M. Piwowarską i p. K. Benali udała się na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną do Krakowa i Wieliczki.

Pierwszym punktem programu było spotkanie z przewodnikiem PTTK, p. Anią, która wyposażyła każdego w zestaw słuchawkowy z adapterem, abyśmy mogli się dobrze słyszeć podczas wędrówki po gwarnych ulicach miasta i podczas zwiedzania zabytków.

Zwiedzanie zaczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego: odwiedziliśmy smoka, który na powitanie zionął ogniem, a następnie udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, w której znajdują się groby królów i władców Polski, bohaterów narodowych, wieszczów i osób zasłużonych dla kraju. Każdemu z nas udało się dotrzeć po krętych schodach i dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. Następnie panie przewodniczki podzieliły nas na grupy i udaliśmy się na zwiedzanie Komnat Królewskich. Tam zobaczyliśmy w jakich warunkach mieszkali królowie, podziwialiśmy piękny wystrój pokoi, zdobienia ścian, sufitów, arrasy na ścianach.

Kolejnym punktem programu był spacer Traktem Królewskim. Przemierzając ulice: Grodzką i Kanoniczną kierowaliśmy się ku Rynkowi. Tam udaliśmy się do Bazyliki Mariackiej, gdzie podziwialiśmy ołtarz Wita Stwosza. Po tak emocjonujących wrażeniach czas było coś przekąsić, aby mieć siły na dalszą wędrówkę. Po pysznym obiedzie pojechaliśmy do Kopalni Soli w Wieliczce. Tutaj znowu podzielono nas na 2 grupy i wraz z paniami przewodniczkami przemierzaliśmy wgłąb ziemi, poznając różne zakamarki i tajemnicze miejsca w kopalni. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądała praca górników, jakie techniki wydobywcze stosowano.  Chętni uczniowie mieli możliwość posmakować prawdziwej soli ukrytej w ścianach kopalnianych, podświetlić latarką kruszec solny znajdujący się w blokach skalnych. Po tak wyczerpujących wrażeniach każdy z nas z ochotą zakupił w sklepikach kopalnianych drobne upominki z soli dla rodziny. W godzinach wieczornych pełni wrażeń udaliśmy się do swoich domów.

Wycieczka wszystkim przypadła do gustu. Zwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc i co najważniejsze- miło spędziliśmy wspólnie czas ze sobą.

Małgorzata Zacharz

 

WYCIECZKA-KRAKÓW-WIELICZKA

Print Friendly, PDF & Email