Porozmawiajmy o AIDS i tolerancji, czyli szkolna akcja „Nie daj szansy AIDS”

Powiększ obraz

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), od 1988 roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.

W 2021 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane również przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS brzmi: „Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii”. Podkreśla się w ten sposób pilną potrzebę położenia kresu wszelkim nierównościom, które napędzają AIDS i inne pandemie.

Z okazji Światowego Dnia AIDS, nasza szkoła po raz kolejny realizowała szkolną akcję profilaktyczną „Nie daj szansy AIDS”. Adresatami działań byli uczniowie klas IV- VIII.

Główny cel przedsięwzięcia to upowszechnianie informacji na temat AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia wirusem HIV, przeciwdziałanie stygmatyzacji osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, przełamywanie barier  oraz tolerancja i solidarność z osobami zakażonymi.

Podczas zajęć z pedagogiem szkolnym uczniowie uczestniczyli w pogadankach, podczas których poznali drogi zakażenia wirusem HIV, rozpoznawali sytuacje, które nie niosą ryzyka zakażenia, nauczyli się odróżniać pojęcie HIV i AIDS, a także uświadomili sobie potrzebę tolerancji i wsparcia dla osób zakażonych HIV oraz chorych na AIDS. Najstarsze klasy obejrzały także filmy edukacyjne „A miało być tak pięknie” oraz „Żyć z HIV”.

Po części teoretycznej uczniowie sprawdzali stopień przyswojenia wiadomości w teście wiedzy. Test „Co wiem o HIV i AIDS” został przeprowadzony w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. W pierwszej kategorii miejsce pierwsze zajęła Natalka Kasprzycka z klasy V. Druga lokata należała do Julii Wesołowskiej z klasy V, zaś miejsce trzecie zdobyła Maja Piwowarska z klasy IV. W tej kategorii dodatkowo wyróżniono 4 uczniów: Oliwię Kumor i Dominikę Kumor z klasy V oraz Filipa Lulkowskiego i Martynę Poklek z klasy IV.

W kategorii drugiej bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Adrian Socha z klasy VIII. Na pozycji drugiej uplasował się Błażej Babiarski z klasy VII, zaś miejsce trzecie zajęła Natalka Poklek z klasy VIII. Wyróżnienie przyznano Malwinie Strzeszkowskiej, Gabrysi Wojtyś oraz Igorowi Babiarskiemu.

Chętni uczniowie mogli także wykonać plakat profilaktyczno-informacyjny oraz wziąć udział w konkursie literackim. Najpiękniejszy plakat wykonała Natalia Poklek. Miejsce drugie przyznano ex aequo Weronice Waligórze, Natalii Waligórze oraz Oliwii Kumor. Na pozycji trzeciej uplasował się Mikołaj Pajączkowski i Natalia Kasprzycka. Przyznano również trzy wyróżnienia – dla Dominiki Kumor, Nadii Kiełbus oraz Piotrka Tekiela.

W konkursie literackim pierwsze miejsce zajęła Oliwia Kumor, drugą pozycję przyznano dla Malwiny Strzeszkowskiej, zaś miejsce trzecie zdobyła Natalka Kasprzycka.

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i piękne nagrody – piłki nożne, pendrive’y, słuchawki douszne, suche pastele, długopisy, gry planszowe, piórniki  – ufundowane przez MGOPS w Morawicy. Nagrody zostały wręczone laureatom w dniu 15 grudnia 2021r. przez dyrektora szkoły – pana Jerzego Węgrzyna oraz organizatorkę akcji – panią Mirosławę Piwowarską.

Dyrektor szkoły i organizatorka akcji serdecznie dziękują pani Justynie Cesarz-Soja – kierownikowi MGOPS w Morawicy oraz pani Elwirze Mróz – pracownikowi socjalnemu MGOPS za pomoc w organizacji w/w akcji profilaktycznej.

 

M.Piwowarska –  pedagog szkolny

Print Friendly, PDF & Email