Narodowe Święto Niepodległości

Powiększ obraz

11 listopada obchodzimy  Narodowe Święto Niepodległości. Ma ono na celu upamiętnienie faktu  odzyskania przez Polskę niepodległości  po 123 latach zaborów.

Warto tutaj wspomnieć, że 11 listopada jest datą umowną, ponieważ sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony w ciągu jednego dnia, a składał się z wielu wydarzeń.

11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP chciały w ten sposób upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego, który 10 listopada 1918 roku  powrócił do Polski, a następnego dnia odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim. Zbiegło się to także z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej.

W naszej szkole co roku odbywają się liczne uroczystości związane z tym świętem, m.in. Bieg Niepodległości czy Pieśniobranie. Ze względu na sytuację epidemiologiczną imprezy te zostały odwołane, jednak nasi uczniowie wykazali się kreatywnością. Przedszkolaki wraz paniami opiekunkami wykonywały przepiękne prace plastyczne związane z 11 listopada. Starsi uczniowie  na zdalnych lekcjach plastyki i techniki wykonywali  m.in. kotyliony i symbole narodowe, a także robili  fotografie obrazujące naszą piękną ojczyznę. Natomiast na lekcjach muzyki , języka angielskiego i godzinach wychowawczych śpiewano pieśni patriotyczne, recytowano wiersze.

Wszystkie nadesłane prace były przepiękne, jednak ze względów technicznych  zamieszczamy tylko część z nich.

polska-moja-ojczyzna-N.Szczerba

polska-moja-ojczyzna-K.-Olszak

Bartosz-Kaczor.mp4

Mateusz-Ozimirski.mp4

Martyna-Babiarska.mp4

Oliwia-Kumor.mp4

 

Katarzyna Nowak, Małgorzata Zacharz

 

Print Friendly, PDF & Email