Górnicy w naszej szkole

Powiększ obraz

W poniedziałek 12 grudnia, z inicjatywy dyrektora – pana Jerzego Węgrzyna, do naszej szkoły zawitali niecodzienni goście – Górnicy z Kopalni Wapienia „Morawica”.

Panowie na początku spotkali się z uczniami klas I – V. Dzieci dowiedziały się jakie są rodzaje kopalni, jakie surowce można w nich wydobywać, a także poznały wiele ciekawostek z życia Braci Górniczej. Ponieważ nasi goście przybyli w pełnym galowym umundurowaniu, uczniowie z bliska mogli przyjrzeć się jak wygląda strój górnika. Uroczysty strój górniczy jest czarny, posiada pelerynę i aksamitne paski z guzikami po obu stronach. Czapka górnicza nosi nazwę czako. Czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania węgla. Górnicze czako zdobią pióra kogucie. Bardzo istotny jest kolor pióropusza, który oznacza rangę górnika. I tak kolor zielony przeznaczony jest dla dyrektorów generalnych; biały noszą technicy, inżynierowie i dyrektorzy górniczy; czarny to kolor aspirantów i górników; czerwony zarezerwowany jest dla członków orkiestry górniczej.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadania naszych gości i zadawali mnóstwo pytań. Na koniec Górnicy poczęstowali wszystkie dzieci smacznymi cukierkami.

Nieco później nasi goście udali się na spotkanie z uczniami klasy VII i VIII. Głównym tematem było zapoznanie uczniów z charakterystyką pracy górnika. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega codzienna praca w kopalni, jaka ścieżka edukacyjna prowadzi do zdobycia zawodu oraz jakie są warunki pracy. Panowie zapewniali, że w górnictwie jest duże zapotrzebowanie na pracowników i co istotne, w kopalni pracują także osoby nie związane stricte z górnictwem np. elektrycy, mechanicy samochodowi, kierowcy, pracownicy biurowi. Przed naszymi uczniami jeszcze długa droga do zdobycia zawodu, ale już dziś warto przeanalizować wszystkie argumenty…

Naszym gościom serdecznie dziękujemy za ciekawą i pouczającą lekcję, a wszystkim górnikom życzymy tego, co najlepsze i najpiękniejsze. Niech patronka górników, święta Barbara, otacza Was swoją opieką. Szczęść Boże.

Mirosława Piwowarska

Print Friendly, PDF & Email