Akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Powiększ obraz

W piątek 30 kwietnia 2024 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wzięli w niej udział uczniowie szkoły podstawowej i przedszkolaki.

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Powszechnie przyjmuje się, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesna, spisana konstytucja.

Konstytucja 3 Maja była jedną z ostatnich prób ratowania Polski przed zaborcami. Wprowadziła dziedziczność tronu, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, gwarantowała równe prawa mieszczanom i szlachcie, brała chłopów pod opiekę państwa, wprowadziła zawodową armię, zlikwidowała liberum veto. Mimo, że obowiązywała jedynie 14 miesięcy to przez wieki była symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów świąt majowych w naszej szkole.

Akademia 3 Maja – kliknij, aby obejrzeć

M.Piwowarska

Print Friendly, PDF & Email