Wycieczka Jędrzejów – Nagłowice – Miechów

Powiększ obraz

Grudzień to magiczny czas – czas mikołajek, choinki, Świąt Bożego Narodzenia i świątecznych dekoracji.  Nasi uczniowie z klas IV – VIII okres świąteczny  zainaugurowali wycieczką szkolną do Fabryki Bombek „Decora” w Miechowie, aby zobaczyć produkcję ozdób choinkowych.

Miechów był głównym punktem naszej wyprawy, ale po drodze zaplanowaliśmy także inne atrakcje. A więc po kolei.

Spod szkoły wyruszyliśmy autokarem 5 grudnia, punktualnie o godzinie 8.00. Po niecałej godzinie dojechaliśmy do Jędrzejowa. Tu zwiedziliśmy Muzeum im. Przypkowskich – muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. To trzecie muzeum na świecie, po Chicago i Oxfordzie, pod względem prezentowanej ilości czasomierzy. Niemałą atrakcją był również tajemniczy Ogród Czasu, w którym wśród oczek wodnych i zieleni ukryły się znaki zodiaku i zegary słoneczne. W Muzeum uczestniczyliśmy także w ciekawej prelekcji, która znacznie poszerzyła naszą wiedzę na temat zgarów słonecznych.

Następnie udaliśmy się do – oddalonych od Jędrzejowa o 15 km – Nagłowic. Od parkingu przeszliśmy ścieżką przez park i przed nami wyłonił się Dworek Mikołaja Reja. Dworek otoczony jest parkiem angielskim założonym na przełomie XVII i XVIII w. Najstarsza część parku obejmuje ślady dawnego ogrodu geometrycznego, założonego na tarasach. W parku rosną wiekowe dęby i kasztanowce.  Wiele z nich uznanych jest  za pomnik przyrody. Szkoda, że zabrakło czasu na dłuższy spacerek.

Samo Muzeum Mikołaja Reja ukazuje związki pisarza z Nagłowicami i znaczenie jego twórczości zarówno dla piśmiennictwa, jak i całej kultury polskiej. Jest tu wystawa reprodukcji przedstawiających życie i dorobek pisarski Mikołaja Reja. Wśród zbiorów eksponowane są ciekawe teksty w kopiach rękopisów m.in. „List do sąsiada”, czy „Zeznanie podatkowe”.

Chociaż w Nagłowicach wszystko okazało się bardzo ciekawe, wszyscy ze zniecierpliwieniem czekaliśmy na ostatni punkt programu – wizytę w Fabryce Bombek „Decora” w Miechowie. Pani przewodnik oprowadziła nas po zakładzie produkcyjnym i opowiedziała o etapach produkcji: ręcznym formowaniu szkła, srebrzeniu i zdobieniu bombek. To uświadomiło nam, jak wiele pracy trzeba włożyć i jak wiele osób trzeba zaangażować, aby powstała jedna bombka. Na koniec sami mieliśmy możliwość wcielić się w dekoratorki i dekoratorów, i własnoręcznie ozdobić swoją bombkę. Pomysłów było mnóstwo. Powstały piękne ozdoby świąteczne, które na pamiątkę zabraliśmy do domu – teraz będą zdobiły bożonarodzeniową choinkę i będą miłym wspomnieniem naszej wycieczki.

Jeszcze tylko pozostały zakupy w sklepie firmowym i już mogliśmy udać się w drogę powrotną. Po drodze oczywiście wyczekiwana wizyta w McDonald’s, gdzie zatrzymaliśmy się na małe co nieco, aby wzmocnić wyczerpane nieco siły.

Wycieczka była bardzo udana i wszyscy wrócili z niej bardzo zadowoleni. Z niecierpliwością czekamy na następną…

M.Piwowarska

Wycieczka szkolna Jędrzejów – Nagłowice – Miechów – kliknij, aby obejrzeć

Print Friendly, PDF & Email