Nie święci garnki lepią…

Powiększ obraz

Dnia 28.09.2022r. uczniowie klasy 5 wraz z wychowawcą, p. Małgorzatą Zacharz i p. Urszulą Kopeć udali się na pieszą wycieczkę do Muzeum  Garncarstwa w Chałupkach. Ośrodek Tradycji i Garncarstwa jest jednym z najciekawszych muzeów garncarstwa w Polsce.

Wystawa w muzeum obrazuje dzieje garncarstwa ludowego w Chałupkach, a składa się z dwóch części: ekspozycyjnej i warsztatowej. Część pierwsza prezentuje piękno wyrobów glinianych produkowanych w Chałupkach. Ekspozycja ta składa się z wyrobów garncarskich, które wyrabiali mistrzowie tego rzemiosła: Armańscy, Głuszkowie, Sowińscy, Możdżyńscy, Kuchnowie, Wojowie. W tej części znajdują się również wspaniałe dzieła mistrzów garncarskich, którzy nie zajmowali się produkcją naczyń użytkowych, ale także produkcją ceramiki figuralnej. Można tu zobaczyć gliniane figurki wykonane przez Stefana Sowińskiego, Elżbietę Klimczak, Feliksę Armańską i Monikę Klimczak.  W drugiej części ośrodka znajduje się autentyczny, dwukomorowy piec garncarski (z zademonstrowanym sposobem ułożenia naczyń przygotowanych do wypału) oraz urządzenia i narzędzia niezbędne w procesie produkcji.

Uczniowie klasy 5 mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennej lekcji  z historii swojego regionu. Kustosz muzeum, p. Józef Głuszek , opowiedział o tradycjach garncarskich w Chałupkach, o sposobie wydobywania gliny, lepieniu naczyń glinianych i figurek sakralnych przez garncarzy z Chałupek. Następnie odbyły się zajęcia warsztatowe. Uczniowie i opiekunowie mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności garncarskie . Pod czujnym okiem pani Elżbiety Klimczak, słynnej garncarki z Obic, powstawały prześliczne dzbanki, kubki, filiżanki, które po wyschnięciu i wypaleniu w piecu garncarskim będzie  można  zabrać na pamiątkę do swoich domów.

Lekcja w muzeum na długo zostanie w pamięci uczniów. Kto wie,  być może ziarno zasiane przez panią Klimczak zaowocuje i wkrótce pojawią się kolejni młodzi garncarze w Chałupkach i Obicach? Przecież nie święci garnki lepią…

Małgorzata Zacharz

Print Friendly, PDF & Email