Nasze propozycje na aktywny weekend – Pińczów

Powiększ obraz

Rozpoczynamy cykl propozycji na aktywny weekend. Są to opisy krótkich tras turystycznych, które można zwiedzić całą rodziną. Działania wpisują się w realizowany w szkole program edukacyjny „Trzymaj formę”. Jednocześnie zapraszamy wszystkie osoby chętne do dzielenia się swoimi propozycjami na aktywne spędzenie czasu wolnego. Najciekawsze pomysły opublikujemy na stronie internetowej szkoły.

Dzisiejsza nasza propozycja to Pińczów. Pińczów leży na Ponidziu, nad rzeką Nidą, około 20 km na południe od Obic. Miasto położone jest częściowo w Dolinie Nidy, od północy opierając się na zboczach wzgórz wchodzących w skład Garbu Pińczowskiego. Rozwój Pińczowa rozpoczął się od kamieniołomu, który istniał tam w XII wieku. Bezpieczeństwa górników strzegł niewielki gród obronny, zniszczony prawdopodobnie przez Tatarów w 1241. W I połowie XIV w. na jego miejscu wzniesiono gotycki zamek, u stóp którego rozwinęła się osada. Nosiła ona początkowo nazwę Piędziców. Od XVI w. używana jest współczesna nazwa. Nie zachowały się informacje o pierwszych właścicielach Pińczowa. Wiadomo, że w 1424 osada stała się własnością rodu Oleśnickich. Wybudowali oni na Górze Zamkowej nową rezydencję, a w osadzie ufundowali klasztor Paulinów.

Nasz spacerek po Pińczowie rozpoczynamy sprzed placu parkingowego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja. Nieopodal możemy zobaczyć  Pawilon ogrodowy w kształcie baszty z XVI w. wybudowany przez Santi Gucciego. Wzniesiono go na planie pięcioboku. Na nadporożu górnego portalu umieszczony jest herb Jastrzębiec rodu Myszkowskich. Tuż obok znajduje się Pałac Wielopolskich z 1789 roku. Wzniesiony prawdopodobnie według projektu Franciszka Naxa. Jest to budynek piętrowy. Jego fasadę przyozdabiają płaskorzeźby przedstawiające sceny z mitologii. Na fasadzie znajduje się także herb Franciszka Wielopolskiego.

Idziemy dalej chodnikiem w górę na północ, w stronę Góry Zamkowej. Kiedyś stał tam okazały zamek zbudowany przez Zbigniewa Oleśnickiego w początkach XV wieku – dziś możemy zobaczyć tylko mury fundamentów, resztki wieży oraz filar mostowy. Z góry rozpościera się szeroka panorama miasta. Ruszamy dalej chodnikiem w stronę Nowej Wsi. Na najbliższym skrzyżowaniu, przy drogowskazie „Szarpków 8”, przechodzimy na prawą stronę. Tabliczka informacyjna wskazuje nam kierunek do Kapliczki świętej Anny. Kapliczka jest symbolem architektonicznym Ponidzia.  Jest budowlą późnorenesansową, wzniesiona w 1600 roku. Została wybudowana siłami warsztatu Santi Gucciego. Powstała na planie kwadratu i jest przykryta kopułą z latarniami. Kapliczka została wybudowana tak, aby była widoczna ze wszystkich stron. Obecnie przechodzi gruntowny remont. Kapliczka dominuje nad Pińczowem i Doliną Nidy po dzień dzisiejszy, a ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na niemal cały Pińczów.

Z góry schodzimy stromą ścieżką do głównej drogi Pińczów – Kielce. Kierujemy się w stronę centrum Pińczowa. Na rogu rynku znajduje się dawny zespół klasztorny oo. paulinów. W skład zespołu klasztornego wchodzi kościół p.w. św. Jana Apostoła i  Ewangelisty. Świątynia połączona jest przewiązką z dawnym budynkiem klasztornym, który powstał w XVII w. Do wnętrza budynku klasztornego prowadzi portal zwieńczony trójkątnym przyczółkiem z herbem Dębno Oleśnickiego. W północnym skrzydle budynku znajduje się zegar słoneczny z 1723 r. Współcześnie w budynku mają swoją siedzibę: Muzeum Regionalne oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Zbiory Muzeum Regionalnego pochodzą z Ponidzia i dokumentują tradycje, historię i kulturę regionu od czasów najdawniejszych po współczesne.

Następnie kierujmy się w stronę rynku. W samym centrum miasta usytuowany jest malowniczy park miejski z zabytkową fontanną. Jest to doskonałe miejsce na krótki odpoczynek w cieniu starych drzew. Przy okazji można skosztować przepysznych lodów oraz deserów z pobliskiej lodziarni.

Ostatnim punktem naszej wędrówki jest pińczowski zalew.  Jest to sztuczny zbiornik o powierzchni 11,35 hektara zbudowany w oparciu o starorzecze Nidy. Spacerek wzdłuż brzegów zalewu będzie nie lada atrakcją, tym bardziej, że można zobaczyć  pływające łabędzie, kaczki, czy krążące nad głową krzykliwe mewy. Nad zalewem dostępne są liczne atrakcje m.in. siłownia na powietrzu, plaża, czy zabytkowy samolot TS-8 Bies. Przy zalewie usytuowany jest także stadion sportowy, MOSiR, Aeroklub Regionalny oraz amfiteatr.

Taki spacerek zajmie nam około 3-4 godzin. Dla osób dysponujących większą ilością wolnego czasu polecamy także zwiedzanie Synagogi, Domu Ariańskiego, czy zespołu klasztornego oo. Reformatorów na Mirowie. Dodatkowo, w okolicach Pińczowa można zobaczyć inne atrakcje Ponidzia m.in. Pałac Wielopolskich w Chrobrzu, Grochowiska, Ogród na Rozstajach w Młodzawach Małych oraz Ciuchcię Expres-Ponidzie. Ta ostatnia na pewno będzie nie lada atrakcją, szczególnie dla dzieciaków.

Gorąco zachęcamy do zwiedzania urokliwego Pińczowa oraz dzielenia się swoimi propozycjami na aktywny weekend.

 

M. Piwowarska

Print Friendly, PDF & Email