„Hokus pokus, czary mary”, czyli zabawa andrzejkowa w Przedszkolu

Powiększ obraz
Jeszcze nie opadły emocje po Urodzinach Pluszowego Misia, a już dzień później, czyli w piątek 26 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, a to za sprawą zabawy andrzejkowej.

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń, ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem dostarczającym przeżyć i emocji, a także okazją do rozbudzania w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.
Nasze dzieci, pięknie przebrane, miały okazję przenieść się w świat wróżb.

„Hokus pokus, czary mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary!”
– wypowiadając to zaklęcie przedszkolaki wyrażały pragnienie, aby andrzejkowe wróżby się spełniły. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały kim zostaną w przyszłości i jakie życie ich czeka. Nie zabrakło też przekładania butów i „Literek szczęścia”.  Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały dzieciom tańce przy muzyce.
Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże.
Pewne jest jednak to, że zabawa andrzejkowa przyniosła przedszkolakom wiele radości oraz była okazją do wspólnej zabawy.

M. Sławeta

 

 

Print Friendly, PDF & Email