Drzewa w Krajobrazie

Powiększ obraz

Wśród wielu krajobrazów komponentem o szczególnej roli są drzewa, skupione w grupach lub rosnące pojedynczo okazy często decydują o obliczu i charakterze krajobrazu.

Drzewa pełnią w krajobrazach bardzo zróżnicowane funkcję: począwszy od pojedynczych, które dominują w przestrzeni, przez grupy drzew wyznaczające granicę kolejnych widoków, aż po rozległe skupienia stanowiące tło dla innych obiektów lub krajobrazów. Ze względu na swoją biologiczną różnorodność drzewa są obecne w większości typów krajobrazów, występują zarówno na terenie krajobrazów naturalnych, jak i kulturowych, zwiększając harmonijność i ład przestrzenny. Drzewa pełnią w krajobrazie nie tylko funkcje przyrodnicze, czy klimatyczne, lecz zyskują także znaczenie kulturowe, urastając nierzadko do rangi symbolu. Potężne drzewa przez wieki inspirowały poetów i malarzy, przez co ich reprezentacja w tekstach kultury jest bardzo znacząca. Zapraszamy do obejrzenia prac naszych uczniów.

W ramach obchodów Dnia Krajobrazu przypadającego na 20 października 2020 r. pod hasłem „Drzewa w Krajobrazie” oraz Dnia Drzewa, obchodzonego 10 października uczniowie naszej szkoły wykonali prace plastyczne: klasa V- „Jesienne drzewo”, klasa IV- „Zwierzęta z liści” oraz prezentacje multimedialne z okazji tych ekologicznych świąt, które prezentujemy w wersji oryginalnej:

Bartosz Kaczor – moje ulubione drzewo

Julia Wesołowska i Natalia Kasprzycka- Dzień Ziemi

Katarzyna Nowak- opiekun LOP

 

Print Friendly, PDF & Email