Challenge z okazji Dnia Ziemi

Powiększ obraz

22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Jedno z najważniejszych, najbardziej znanych i najhuczniej obchodzonych świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.

Szkolne Koło Ligii Ochrony Przyrody chce Was zachęcić do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Żebyście wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. (Spacery do lasu, parku ze względu na COVID-19, będą dozwolone już od jutra, czyli 20.04.2020 r.). Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jaka ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i ciekawa.

Czas spędzony w lesie czy na łące nie jest czasem zmarnowanym, szczególnie jeśli damy sobie możliwość faktycznego bycia z Przyrodą a nie tylko w jej otoczeniu. W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć się w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć.
Poobserwować mrówki, zbadać fakturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robimy nawet podczas niedzielnego spaceru.
Jeśli nie macie dużo czasu, wyjdźcie z domu i poszukajcie najdrobniejszych nawet przejawów siły Przyrody w najbliższym otoczeniu. Zwróćcie uwagę na drzewa, które co dzień mijacie, sprawdźcie co rośnie na skwerku oprócz trawy, wytropcie Przyrodę w nietypowych miejscach (poszukajcie rośliny na dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu).
Zachęćcie członków najbliższej rodziny do wyjścia tego dnia z domu, by lepiej poznać i zaprzyjaźnić się z Przyrodą. I powtarzajcie to tak często jak się da, bo Dzień Ziemi jest każdego dnia!

A oto kilka ciekawych propozycji- challenge:

1. Poszukiwanie skarbów

http://zsobice.pl/wp-content/uploads/2020/04/światowy-dzień-ziemi-poszukiwanie-skarbów-1.pdf

2. Poszukiwanie skarbów 2

http://zsobice.pl/wp-content/uploads/2020/04/światowy-dzień-ziemi-poszukiwanie-skarbów2-1.pdf

3. Bingo w naturze

http://zsobice.pl/wp-content/uploads/2020/04/światowy-dzień-ziemi-bingo-w-naturze.pdf

4. Eko koszulka

http://zsobice.pl/wp-content/uploads/2020/04/pakiet-04-22-światowy-dzień-ziemi-eko-koszulka.pdf

5. Obrazkowe sudoku

http://zsobice.pl/wp-content/uploads/2020/04/światowy-dzień-ziemi-sudoku-obrazkowe.pdf

Możecie także wymyśleć swoją propozycję świętowania Dnia Ziemi. Następnie zróbcie zdjęcie i przyślijcie je poprzez e-dziennik do opiekuna Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody- pani Katarzyny Nowak. Czekają ciekawe nagrody.

Katarzyna Nowak- opiekun LOP

 

Print Friendly, PDF & Email